Катастрофата на руски ударен дрон в жилищна сграда в Румъния беше пореден знак, че Европа остава уязвима за съвременната война с дронове, въпреки повече от четири години боеве близо до границите на ЕС и НАТО, пише Bloomberg.
Жена и 14-годишното ѝ дете бяха ранени при инцидента в пристанищния град Галац, разположен на около 20 километра от украинската граница. Румънските власти нарекоха събитието "сериозна и безотговорна ескалация“ от страна на Москва.
През последните години обаче нахлуването на дронове във въздушното пространство на страните от ЕС и НАТО се превърна в редовно явление. Румъния вече е регистрирала 47 такива случая от началото на пълномащабната война. Подобни инциденти са се случили и в Полша, Финландия, Латвия, Литва и Естония.
Бившият заместник-генерален секретар на НАТО Мирча Джоане заяви, че ситуацията показва сериозни пропуски в защитата на източния фланг на Алианса:
''Закъсненията в извличането на поуки през последните четири години и липсата на военно и технологично оборудване създават уязвимости, които трябва да бъдат незабавно отстранени''.
Старите системи не са в крак с новата война
Един от основните проблеми е, че съвременните ударни дронове летят на ниска височина и често остават невидими за традиционните радари.
Румънските военни заявиха, че дронът, който се разби в Галац, е бил засечен от радар и след това е бил подкаран от изтребители F-16. Самолетът обаче се е спуснал толкова ниско, че ефективно е избегнал прихващане.
Временният министър-председател на Румъния Илие Боложан призна, че възможностите на страната остават ограничени.
''Отбранителната реакция на Румъния е ограничена от нивото на оборудване''.
Експерти предупреждават, че проблемът далеч надхвърля военните технологии. Той засяга доверието на гражданите в гаранциите за сигурност на НАТО.
Юлия Джоя, директор на Черноморската програма във Вашингтонския институт за Близкия изток, отбелязва, че редовните нахлувания на руски дронове поставят неудобен въпрос за Алианса.
''Ако руските дронове могат многократно да навлизат в румънското въздушно пространство, да достигат до населени места и все пак да избягват прихващане, гражданите неизбежно ще се запитат дали гаранциите за сигурност на НАТО работят на практика'', посочва Джоя.
Страните от източния фланг вече започнаха бързо да модернизират отбраната си. Полша създава мащабна интегрирана система за борба с дронове. Латвия планира да разположи специални подразделения за борба с дронове на границата си. Литва и Естония променят законите си, за да позволят на операторите на критична инфраструктура сами да свалят или заглушават дронове.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви след инцидента, че това е ''поредната червена линия'', която е била премината, а канцлерът на Германия Фридрих Мерц подчерта необходимостта от укрепване на източния фланг на НАТО.
Експерти предупреждават, че войната в Украйна се е превърнала в полигон за бързото развитие на безпилотните технологии. Русия и Украйна непрекъснато усъвършенстват своите дронове, а традиционните системи за противовъздушна отбрана все повече се оказват твърде скъпи или неефективни за борба с евтините дронове.
ФОКУС припомня, че на 29 май руски дрон се разби в многоетажна жилищна сграда в румънския град Галац. Той уцели покрива на сградата и експлодира, ранявайки двама жители.



21:10 / 30.05.2026
577



