Bloomberg: ЕС се стреми към военно възраждане под натиска на Путин и Тръмп

©
Плановете за разходите няма да бъдат обявени преди изборите в Германия на 23 февруари, за да се избегне разпалването на спорове преди вота, твърдят служители, запознати с плановете.
Няколко лидери на ЕС са поканени в Париж на 17 февруари, за да започнат да изготвят своя отговор, след като американски представители дадоха да се разбере, че САЩ са готови да направят всичко възможно.
Европейските лидери са натоварени със задачата да съживят военната мощ на континента, след като близо 80 години той ефективно прехвърляше голяма част от сигурността си на Съединените щати.
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом промени из основи трансатлантическите отношения, а американски официални лица дадоха да се разбере, че президентът е готов да изостави съюзниците, ако те откажат да поемат отговорност за собствената си сигурност.
"Общият консенсус беше, че Съединените щати вече няма да плащат сметката за сигурността на НАТО“, заяви в интервю конгресменът републиканец Майкъл Маккол, отразявайки дискусиите на Мюнхенската конференция по сигурността.
Според Bloomberg ситуацията става спешна, тъй като Тръмп бърза да сложи край на войната в Украйна, а европейските служители се притесняват, че президентът на Украйна Володимир Зеленски може да бъде тласнат към катастрофална сделка, ако бързо не разработят план за осигуряване на военната му подкрепа.
Администрацията на Тръмп е заявила на европейските служители, че иска прекратяване на огъня в Украйна до Великден, съобщиха източници на Bloomberg. Някои официални лица заявиха, че темпото на преговорите, които започват тази седмица в Саудитска Арабия с участието на висши американски и руски служители, е амбициозно и потенциално нереалистично.
Миналата седмица Тръмп даде старт на мирната си инициатива с обаждане до Владимир Путин и шокира европейските служители, когато неговият министър на отбраната Пийт Хейгел заяви, че Европа ще отговаря за гаранциите за сигурност и мироопазващите войски, които ще са необходими за гарантиране на сигурността на Украйна след сключването на споразумение.
Стратегията на САЩ рискува да играе в ръцете на Путин, тъй като Тръмп се отказа от значителни лостове за влияние още преди началото на преговорите.
Макрон е домакин на колегите си от Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и на генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Според източник, запознат с подготовката, разговорите ще се съсредоточат върху Украйна и върху това какви гаранции за сигурност биха могли да договорят европейските държави незабавно, за да се гарантира, че Европа няма да бъде изоставена от преговорите на Тръмп.
В Мюнхен Рюте заяви, че европейското предложение ще се съсредоточи върху военното обучение, ускорената помощ, доставките на оръжие и върху това какво Европа би могла да предложи като гаранции за сигурност.
"Ще стартираме голям пакет, който никога досега не е бил виждан в това му измерение“, заяви германският външен министър Аналена Бурбок в интервю в кулоарите на срещата в Мюнхен. - "Подобно на кризата с еврото или коронавируса, ще има финансов пакет за сигурността в Европа. Той ще се появи в близко бъдеще.“