Bloomberg: ЕС разширява санкциите - "Дъщерното дружество" на Лукойл е под атака заради връзки с руския "сенчест флот"

©
Според изданието, ЕС обмисля налагането на санкции срещу Litasco Middle East DMCC, търговското звено на Лукойл в Дубай, като част от нови мерки, насочени към противодействие на "сенчестия флот“ на Москва.
Bloomberg отбелязва, че този ход би бил първият път, когато Западът се опитва да наложи санкции на подразделение на Litasco след руската инвазия в Украйна.
С помощта на "сенчестия флот“
Новите предложения за санкции изискват подкрепата на всички държави членки и могат да се променят, преди да бъдат приети. Те са част от 17-ия пакет от санкции на ЕС срещу Москва заради нахлуването ѝ в Украйна, тъй като блокът се стреми да увеличи натиска върху Кремъл, като засегне енергийните приходи на Русия.
Litasco Middle East е санкционирана заради твърдения за улесняване на развитието на така наречения " флот в сянка“ от плавателни съдове, превозващи руски петрол, въпреки забраната.
Компанията претърпява загуби на персонал, след като Русия започна инвазията си през 2022 г. Въпреки това, Litasco се възстановява напоследък, набирайки търговци в различни офиси по целия свят.
Според Bloomberg, санкциите ще засегнат общо около 60 души и около 150 плавателни съда, което ще увеличи броя на плавателните съдове, подлежащи на ограничения от ЕС, до над 300.ЕС планира да приеме този пакет от санкции по-късно този месец.
Руският "сенчест флот“
Според Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна, Русия е сформирала мощен "сянка флот“, който включва до хиляда предимно остарели кораба с общ дедуейт над 100 милиона тона. През 2023 г. е имало около 600 такива танкера, но броят им се е увеличил значително през тази годината. Москва е похарчила над 10 милиарда долара за изграждането на този флот, след като наложи ценови таван на петрола си през декември 2022 г.
Тези кораби осигуряват до 70% от руския петролен износ по море. Повечето от тях са регистрирани под удобните флагове на Панама, Габон, островите Кук, Либерия и Маршаловите острови. Техните собственици и оперативни компании често са базирани в Китай, Индия, ОАЕ, Турция, Сейшелските острови и други страни. За да скрият маршрутите и произхода на петрола, корабите променят имената, регистрацията си,както и деактивират системите за идентификация, като смесват руски петрол с други видове.