Дипломатическите усилия на френския президент Еманюел Макрон в отговор на войната в Украйна са били неуспешни и "дълбоко вредни" за Киев, заяви в интервю Андерс Фог Расмусен, бившият генерален секретар на НАТО, информира Euractiv.

"Това не беше успех", казва Расмусен, бивш датски министър-председател, който беше един от най-високопоставените дипломати в света, докато не напусна трансатлантическия отбранителен съюз през 2014 г., пред френското списание Le Point.

Коментарите му идват след критиките, особено в Източна Европа, за това как Макрон е поддържал отворена линия с руския президент Владимир Путин с директни телефонни разговори дори след нахлуването в Украйна и е предупредил да не се "унижава" Русия.

"Макрон ни учуди в началото на кризата със своето, меко казано, уникално и критично изказване, че Путин не трябва да бъде унижаван и предложи изходна рампа. Подобни изявления бяха катастрофални и дълбоко вредни", добави той.

Френската президентска канцелария не отговори веднага на молбата за коментар.

Въпреки това, изказването на Расмусен идва в момент, когато Макрон пренастройва посланието си и задава по-твърд тон срещу Москва.

В речта си пред Общото събрание на ООН френският лидер отново изрази убеждението си, че световните лидери трябва да продължат диалога с Русия, и добави, че през следващите дни отново ще разговаря с Путин, за да разгледа ситуацията с безопасността на ядрените реактори, разположени в зоните на военни действия в Украйна.

Според наблюдателите обаче речта на Макрон, в която той обвини Русия в съвременен империализъм и призова развиващите се страни да застанат срещу Москва, бележи промяна в тона.

Макрон заяви, че мирните преговори могат да проработят само ако "суверенитетът на Украйна се зачита, територията ѝ се освобождава и сигурността ѝ се защитава".

"Сега Русия трябва да разбере, че не може да налага волята си с военни средства", заяви Макрон.

Расмусен не беше убеден.

"Той отслаби международното единство и мисля, че сега съжалява за това и се опитва да си върне инициативата", каза той в интервюто.

След края на работата си в НАТО през 2014 г. Расмусен основава Rasmussen Global, международна фирма за политически консултации. Наскоро той посети Украйна.