Съединените щати призовават Русия да спре агресията си срещу Украйна и да се съгласи на мирно споразумение. В същото време в западните правителствени кръгове нараства убеждението, че режимът на Владимир Путин не е в състояние да спре войната без сериозни политически последици у дома, пише германският вестник Bild.

Изданието отбелязва, че въпреки международния натиск, Русия не е показала готовност за компромис. Според германското издание високопоставени западни правителствени кръгове смятат, че причината се крие в дълбоки вътрешни фактори: политически, икономически и социални.

"Това е така, защото Русия все още не е постигнала военните си цели. Отбранителната индустрия е раздута с огромни инвестиции. Стотици хиляди руснаци печелят добри пари от войната. Всичко това прави много трудно постигането на компромис от страна на Путин“.

Според руски икономисти, ако от анализа се изключат секторите, доминирани от военно-промишления комплекс, руската икономика всъщност е в рецесия. Спад се наблюдава в много отрасли, като производството на храни, въглища, строителни материали, метални изделия или машиностроене.

"Производството пада! Единствено отбранителната промишленост прикрива спада“, пише вестникът.

Според икономиста Александра Прокопенко от Фондацията за международен мир и Евразия "Карнеги“, която до 2022 г. е работила в Централната банка на Русия, убеждението, че краят на войната автоматично ще доведе до срив на отбранителната индустрия, е преувеличено.

Според експертите ветераните от войната представляват особена заплаха за режима на Путин. Много от тях, след като се завърнат от фронта, биха могли да се превърнат в източник на социална нестабилност, особено в регионите с нисък жизнен стандарт и ограничени икономически перспективи.

"За Путин справянето с ветераните, които ще се завърнат след войната, вероятно ще бъде предизвикателство“, коментира Маргарет Клайн, експерт по Русия в Германския институт за международни отношения и сигурност.

"Тези, които са отишли на фронта като доброволци, често са получавали плащания, няколко пъти по-високи от средната заплата. Това включва не само увеличени заплати, но и еднократни бонуси за набиране на персонал в размер на повече от 40 000 евро“, посочва Клайн.

Според нея, ако Кремъл не успее да предложи на тези хора икономическо бъдеще, съществува риск от вълна от насилие.

"Броят на престъпленията, свързани с насилие, се е увеличил след пълномащабното нахлуване на Русия. Съществува реална опасност някои от ветераните - като тези, които са се сражавали в Афганистан или Чечения - да се включат в (организираната ) престъпност", допълва тя.