Завръщането на ветераните у дома след края на войната на Русия срещу Украйна може да представлява сериозно предизвикателство за руския президент Владимир Путин, пише Bild.

Според изданието, във висшите кръгове на западните правителства циркулира предположението, че кремълският режим може да се сблъска със сериозни вътрешни трудности при прекратяването на войната срещу Украйна.

САЩ призовават Русия да спре войната и да приеме споразумение, но Москва блокира всичко.

Русия не успя да постигне военните си цели, докато отбранителната промишленост на страната се разрасна благодарение на огромните инвестиции, а стотици хиляди руснаци печелят големи суми от войната.

"Всичко това прави компромисите много трудни за Путин“, се посочва в статията.

Фактът, че руската икономика отслабва, е факт, но според Александра Прокопенко, икономически експерт в Центъра Карнеги за Русия и Евразия, убеждението, че краят на военните действия веднага ще причини сериозни щети на военната индустрия, е погрешно. Според нея секторът ще продължи да се възползва от държавните поръчки.

Кремъл обаче може да има друг проблем. Според Маргарет Клайн, експерт по Русия във Фондацията за наука и политика, завръщането на ветерани от фронта у дома може да бъде сериозно предизвикателство за Путин. Преди всичко, заради финансовия аспект.

"Тези, които доброволно отидоха на фронта, за няколко години печелеха многократно повече от средната работна заплата“, отбеляза експертът.

''След края на войната много руснаци, включително изключително жестоки и травмирани хора, ще се завърнат в регионите си, където заплатите са ниски. И това може да предизвика недоволство. Ако Путин не успее да осигури лоялността на тези хора чрез икономически перспективи, страната е изправена пред вълна от насилие. Според Клайн съществува опасност някои от участниците в агресията срещу Украйна, като ветерани от Афганистан и Чечня, да се обърнат към престъпността.''

През февруари 2025 г. анализатори от Института за изследване на войната (ISW) заявиха, че руският президент Владимир Путин, дори в случай на прекратяване на огъня, едва ли би посмял да демобилизира армията, защото се страхува от действията на ветераните в обществото.

Както отбелязаха експертите, Путин вече беше стартирал кампания в предишни години, за да предотврати появата на независимо ветеранско гражданско общество в Русия. Кремъл вероятно се опасява, че ветераните, завърнали се от войната на Русия срещу Украйна, биха могли да застрашат стабилността на управлението му.

Според украинското разузнаване, числеността на руската сухопътна армия, воюваща срещу Украйна, е 620 000 души. Има и задни единици. Други 35 000 военнослужещи осигуряват сигурността на окупационните власти. По-специално, те осигуряват защита на най-важните съоръжения във временно окупираните територии.