Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви днес, че Вашингтон обмисля възможността за частична отмяна на санкциите върху иранския петрол, за да балансира световните цени. Министърът заяви това в интервю за Fox Business.

В интервюто Бесент отбелязва, че американската администрация е подготвила координирани мерки за отговор, насочени към смекчаване на последиците от блокирането на трафика през Ормузкия проток.

Той припомни, че миналата седмица САЩ отмениха санкциите върху руския петрол, който в момента вече е на танкери в морето на фона на покачващите се световни цени.

Сега администрацията на президента Доналд Тръмп обмисля подобни мерки за петрола от Иран.

''В следващите дни може да отменим санкциите върху иранския петрол, който в момента е в морето. Става дума за около 140 милиона барела, така че в зависимост от това как броите, това е 10-дневен до двуседмичен запас, който иранците се опитваха да продадат'', казва Бесент.

Според него това решение ще доведе до намаляване на цените на петрола в Съединените щати и ще стабилизира световния пазар.

''По същество ще използваме ирански барели срещу самите иранци, за да поддържаме ниска цената през следващите 10 или 14 дни, докато продължаваме тази кампания (с ударите по Иран)'', добави министърът.

Министерството на финансите на САЩ облекчи петролните санкции срещу Венецуела във вторник, тъй като администрацията на Тръмп се стреми да намери начини за увеличаване на световните доставки на петрол на фона на конфликта с Иран.

Това се случва, след като Вашингтон облекчи петролните санкции срещу Русия, позовавайки се на глобално покачване на цените на петрола в резултат на войната между САЩ и Израел срещу Иран и ударите на последния срещу много страни от Персийския залив, които на практика парализираха износа на петрол от региона.