Белгийските агенти по сигурността са подслушвали корпоративна ложа на футболния стадион  Anderlecht (РСК "Андерлехт"0, която е била използвана от китайския технологичен гигант Huawei за разговори с членове на Европейския парламент, пише Politico.

Те са подслушвали и други разговори, в които е участвал един от водещите лобисти на Huawei, включително в колата му. Операциите по наблюдение, потвърдени от трима души, запознати отблизо с разследването, са част от широкообхватното разследване на твърденията за корупция, които бяха разкрити за първи път през март. Те допринесоха за решението на белгийския прокурор, за което Politico съобщи в понеделник, да поиска снемане на имунитета на група членове на Европейския парламент, за да могат да бъдат разследвани.

Извънредните разкрития са последната глава в сага, която съчетава опасения за влиянието на Китай в европейската политика и за това колко податливи са депутатите от ЕС на подкупи и сенчести лобистки практики, дори след поредица от подобни скандали.

Според говорител на RSC Anderlecht Huawei е придобила частна ложа на стадион "Констант Ванден Сток“ в югозападната част на Брюксел за сезон 2024/25 - година, в която клубът е бил домакин на европейски гиганти, включително Фенербахче, Порто и Реал Сосиедад - за около 50 000 евро.

Според хората, запознати с проверката, белгийските власти са разследвали дали наемането на ложата на стадиона, известен понастоящем като "Лото Парк“, за да се доближи до евродепутатите, е било част от по-широка схема, използвана от лобистите на Huawei за прокарване на позициите на компанията при формирането на политиката на ЕС.

По време на първоначалните обвинения белгийските прокурори заявиха, че разглеждат потенциални случаи на подкуп, включващи заплащане на депутати за заемане на политически позиции, прекомерни подаръци, платени пътувания и покани за събития. Разследваните инциденти обхващат периода от 2021 г. до края на 2024 г.

Според записите на разговорите, в които участва лобистът на Huawei, причината компанията да наеме ложата е била да осъществи първоначален контакт с политиците и да се опита да ги "подмами" според един от хората, запознати с разследването.

Лобистът успял да доведе в ложата току-що избрани евродепутати, като първо поканил техните асистенти. След това поканите са били отправени към депутати от различни политически групи, както и към бивши евродепутати и други служители на ЕС, твърдят двама от хората, близки до разследването.

Методите за наблюдение, използвани от белгийските власти, са "доста обичайни за подобни разследвания“, заявявява четвърти човек, близък до разследването.

Снемане на имунитет

През март полицията извърши обиски на повече от 20 места в Белгия и Португалия в рамките на разследването на предполагаеми незаконни плащания, извършени от Huawei, за да се осигури отворено писмо, подписано от осем европейски законодатели в подкрепа на интересите на компанията, според белгийския прокурор и заповедта за арест, видяна от брюкселската медия.

В рамките на разследването са повдигнати обвинения на петима души, съобщиха прокурорите на 18 март. През април те съобщиха, че са повдигнати обвинения на осем души. Трима служители на Huawei и управляващ директор на брюкселския организатор на конференции Forum Europe бяха представени в съда през април за изслушване. Те се смятат за невинни.

Футболен клуб "Андерлехт“ "няма намерение да подновява“ договора с Huawei след приключването му в края на сезона, заявява говорителят на клуба, като добавя, че "не сме имали официално искане от белгийските власти“ да участваме в наблюдението на бокса или да сътрудничим в разследването.

Двама евродепутати, които са сред групата, от която белгийските власти поискаха снемане на имунитета им - малтийският социалист Даниел Атард и българският либерал Никола Минчев, признаха, че са присъствали на мачове на Андерлехт и в съответните си изявления заявяват, че не са знаели, че са били поканени от Huawei.

"Не бях уведомен, че поканата произхожда от някое дружество или че включва корпоративна ложа", заявява Атард, който е присъствал на мача между Андерлехт и унгарския отбор Ференцварош през септември 2024 г.

"Асистентът ми просто ме уведоми, че негов приятел има билети за мача и ме попита дали бих се интересувал да придружа него и сина му", заявява той.

Минчев коментира, че неговият асистент му е казал, че "негов приятел и съсед" го е поканил да гледа мача между Андерлехт и българския "Лудогорец" през октомври 2024 г.

В сряда белгийските власти поискаха от Парламента да снеме имунитетите на други двама евродепутати - италианците от дясноцентристката партия Фулвио Мартусиело и Салваторе Де Мео. Петото искане, отнасящо се до десноцентристкия италиански евродепутат Джузи Принчи, беше оттеглено.

На нито един от членовете на ЕП не е повдигнато обвинение и всички те отричат да са извършили нарушение. Искането за снемане на имунитета на евродепутат не означава, че той е нарушил закон. Според белгийската правна система това е необходима стъпка, за да може полицията да ги призове на разпит и да проведе пълно разследване.

Границата между лобиране и корупция е много тънка. Членовете на ЕП имат право да приемат подаръци, но ако те са на стойност над 150 евро, те трябва да ги декларират.

"Въпреки непростимо либералния набор от правила на Парламента, просто няма легитимна причина, която да обяснява защо членовете на ЕП трябва да получават подаръци от лобисти“, заявява Ник Айоса, директор на неправителствената организация Transparency International EU. "Това е само още един пример за това, че етичните правила на Парламента все още не са подходящи за целта.“

Белгийският прокурор и Huawei не са отговорили на молбите за коментар.