BI: На фронта руснаците бомбардират фалшиви бункери, създадени от украинските военни

©
Според оператора на дрона Димко Жлуктенко вече е стандартна оперативна процедура за изтребителите да "направят няколко фалшиви позиции“. Той подчертава, че бойците изграждат фалшиви окопи в горския пояс, като ги проектират по такъв начин, че всичко да изглежда истинско.
"Там оставяте следи от човешки живот, боклук или каквото и да е“, отбеляза Жлуктенко, добавяйки, че това увеличава шансовете руските дронове да бъдат насочени към фалшиви позиции.
Според военните, когато врагът започне да атакува фалшив бункер, това е важно предупреждение за украинските войници, информиращо за позициите на руснаците.
"Това ще бъде сигнал за тях да се махнат оттам възможно най-скоро“, обяснява Жлуктенко.
Друг украински оператор на БпЛА заявява пред BI, че фалшивите бункери са нещо, което украинските оператори се опитват да правят през цялото време, когато има достатъчно хора, които да го направят.
Друг пилот на дрон отбелязва, че разстоянието, на което един оператор може да остане толкова далеч от боевете, зависи от терена, но в повечето случаи те трябва да са в рамките на километър от фронтовата линия.
Изданието допълва, че тъй като на много места комуникационните линии са предимно статични и боевете са интензивни, операторите обикновено нямат друг избор освен да се крият под земята. Това е и така защото за украинците много от техните позиции са "сведени до нула“ и стават "невъзможни за защита“.
Жлуктенко отбелязва, че оператори като него често използват подземни землянки, които са покрити с дървета и клони. Там те поставят своето оборудване, необходимо за управлението на БпЛА.
"След това те се опитват да намерят места, където могат дискретно да инсталират антената и механизма за изстрелване, така че "да изглеждат като дърво или нещо подобно“.
Според него до тези военни ''трикове'' прибягват и двете страни.
''По време на войната в Украйна както руската, така и украинската армия са прибягвали до измама, използвайки примамки и поставяйки капани, за да заблудят врага. Те включват картонени оръжия, надуваеми танкове, фалшиви траншейни капани, пълни с бомби и т.н. Тази тактика е изиграла решаваща роля в защитата на войските и военната техника“, посочва той.
Друг украински оператор на БпЛА подчертава, че пилотите се опитват да работят "постоянно в бункера“, но понякога трябва да поемат рискове и да излязат навън, за да поставят дрона си на земята, за да може да излети.
''Това може да бъде много опасно, защото ако операторът бъде забелязан, руските дронове веднага ще го атакуват'', отбелязва украинският оператор.
Според него, винаги когато Русия засече украински оператори или техните окопи, те се превръщат в "мишена номер едно“.
"Дронове от всякакъв вид се използват в нахлуването на Русия в Украйна повече, отколкото във всеки друг конфликт в историята, а небето над бойното поле може да бъде пълно с дронове до такава степен, че войниците да са объркани кои са техните. И двете страни се надпреварват да построят повече дронове от другата страна и да се надминат във взаимно разработването на дронове и мерките за борба с тях“, заключава Business Insider.