Антитерористи нахлуха в посолството на Иран в Албания

©
Полицейски служители, въоръжени с автомати, с маски и каски, влязоха в сградата на посолството, което се намира на около 200 метра от кабинета на премиера Еди Рама, след като две коли с дипломатически номера напуснаха посолството.
Полицията пристига в сградата 30 минути по-късно.
Ирански дипломати изгориха документи рано тази сутрин в Тирана, преди да напуснат Албания, която реши да замрази дипломатическите отношения с Техеран поради скорошна кибератака.
Reuters съобщава, позовавайки се на очевидци, че служители на иранското посолство са хвърлили документи в ръждясал варел, като огънят е осветил стените на триетажната сграда на дипломатическата мисия.
Албанският премиер Еди Рама обяви в сряда във видео обръщение, че е наредил на иранския дипломатически персонал да затвори посолството и да напусне страната в рамките на 24 часа.
Рама отбеляза, че юлската кибератака е могла да парализирала обществените услуги, да унищожила цифровите системи и да проникне в правителствени записи, както и да е откраднала правителствени имейли, което е довело до хаос и е застрашило сигурността на страната.
САЩ обвиниха Иран в нападение над Албания, членка на НАТО, и обявиха "по-нататъшни действия за търсене на отговорност от Техеран за заплахите за сигурността на американски съюзник“.
Иран остро осъди решението на Албания да прекъсне дипломатическите връзки с Техеран, като отхвърли причините за този ход като неоснователни твърдения.
Хакерска атака миналия месец предизвика паника в албанските обществени служби, чиито интернет услуги бяха блокирани с дни.
Според някои експерти целта на атаката е била да се окаже натиск върху властите в страната и да се постигне отмяна на годишната конференция "Свободен Иран“. През юли събитието се провали след предупреждения за заплахи за сигурността от посолството на САЩ в Тирана.
Отношенията между Техеран и Тирана са обтегнати от години, тъй като Албания предостави убежище на организацията "Муджахидин-е-Калх“ (Народни муджахидини на Иран), която Иран смята за терористична група.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Зеленски: Украйна може да получи системи за ПВО от САЩ заради спо...
18:49 / 03.05.2025
Сръбският президент Александър Вучич е приет в болница
16:40 / 03.05.2025
Абас Аракчи: Иран има право да притежава ядрено гориво
16:14 / 03.05.2025
Великобритания предаде на Украйна последните си самоходни артилер...
15:19 / 03.05.2025
Дмитрий Медведев: Ако има провокация в Деня на победата, няма гар...
14:58 / 03.05.2025
Русия започва наказателно дело срещу България заради повреждането...
14:28 / 03.05.2025
Актуални теми