Компанията за изкуствен интелект Anthropic е подала иск към правителството на САЩ заради вкарването в списъка с фирми, представляващи "риск за веригата за доставки“. Това е първото по рода си дело, отбелязва BBC.

До съдебната фаза се стигна, след като министърът на войната на САЩ Пийт Хегсет и изпълнителният директор на Anthropic Дарио Амодей влязоха в остър спор за начина на използване на изкуствения интелект Claude.

От Anthropic отказаха да дадат пълен достъп на Пентагона за използването на AI за масово следене и автономно управление на военни платформи. Веднага след това президентът Тръмп заяви, че до шест месеца Claude ще бъде изтеглен от секретните мрежи на военните и ще бъде заменен с друг модел на изкуствен интелект – този на OpenAI.

От Anthropic твърдят, че Конституцията на САЩ не дава право на правителството да използва огромната си власт, за да наказва даден бизнес, като го вкарва в "черния списък“ на рискови компании. В иска си от Anthropic заявяват, че скандалът е нанесъл непоправима щета за репутацията на компанията и това ще струва стотици милиони долари. Освен това отстраняването е и удар срещу свободата на словото, смятат още от Anthropic.

От компанията не търсят финансово обезщетение от иска си, но молят съда незабавно да обяви, че нареждането на Тръмп "превишава правомощията на президента“ и е в нарушение на Конституцията. В искането е отбелязано и компанията да бъде извадена от списъка с рискови за веригата на доставки фирми.

текст: Милен Кандарашев