Александрийският патриарх е спрял да споменава патриарха на Русия Кирил

©
Синодът разгледа подробно въпроса за "антиканоничното нахлуване“ на Руската църква в енориите от духовно-пастирската юрисдикция на Александрийската патриаршия в Африка, координирано от патриаршеския екзарх на Африка Клинския митрополит Леонид (Горбачов), се казва в съобщението.
"След обсъждане Светият Синод пристъпи към сваляне от сан на бившия Клински митрополит Леонид за редица канонични престъпления (нахлуване в юрисдикцията на древната църква, освещаване на антиминси, разпространение на свето миро, подкуп за пари на местни духовници), дори низвергнат от сан, фракционизъм, етнофилетизъм и др.) и осъди новите църковно-политически "теории“ за разпределението на руския свят във Вселената по национален признак“, посочва агенцията.
"Най-накрая, след многомесечно игнориране и мълчание на Московския патриарх Кирил по писмените протести на папата и Александрийския патриарх относно отзоваването на неговите "екзархийски тела“ от Африка, честването на името на Московския патриарх от примасът на Александрийската църква се прекъсва отсега нататък“, се казва в съобщението.
На 29 декември 2021 г. Светият синод на Руската православна църква реши да създаде Африкански патриаршески екзархат с две епархии в състава си: Северноафриканска и Южноафриканска. Клинският митрополит Леонид (Горбачов) е назначен за патриаршески екзарх на Африка. Синодът също реши да приеме 102 духовници на Александрийската патриаршия от осем африкански държави с техните енории под юрисдикцията на Руската православна църква след съответни ходатайства.
Причината за решенията на Синода на Руската православна църква беше, че патриархът на Александрия и цяла Африка Теодор призна "Православната църква на Украйна“ (ПЦУ) и включи името на нейния глава Епифаний Думенко в диптиха.
Малко след това Синодът на Александрийската православна църква "изрази дълбоката си скръб от синодалното решение“ на РПЦ, нарече създаването на Екзархията на РПЦ в Африка "антиканонична и антицърковна инвазия“, неоколониализъм и се опита да промени границите на административната структура на Църквата и заплаши с наказание тези духовници на африканския континент, които ще отидат в екзархията на Руската православна църква.
През 2018 г. по инициатива на Петро Порошенко, тогавашен президент на Украйна, и Константинополския патриарх Вартоломей беше създадена ПЦУ чрез сливане на две църковни организации. Новата църква получи от константинополския патриарх Вартоломей томос за автокефалия (грамота за независимост). Вартоломей връчи Томос на украинските разколници в деня на Богоявление, 6 януари 2019 г.
ПЦУ беше призната от първойерарсите на Александрийската и Гръцката църкви, чийто епископат, както и в Константинополската църква, е предимно гръцки, а през 2020 г. и предстоятелят на Кипърската църква, също предимно гръкоговоряща. РПЦ отговори на признаването на разколниците, като скъса отношенията си с Константинопол и онези примаси и епископи в другите поместни църкви, които признаха ПЦУ.