Украинският президент Володимир Зеленски за отговори на новите изявления руския президент Владимир Путин и заяви, че е готов за среща на върха: "Ако Русия наистина иска да сложи край на войната и да установи траен мир, Украйна е готова за среща на ниво лидери", предава РБК-Украйна, като се позовава на съобщение на Зеленски в Telegram и на ръководителя на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак в социалната мрежа.
Зеленски отбелязва, че в Киев подкрепят "усилията на президента на САЩ Доналд Трамп за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна, на всички убийства и за постигане на достоен и дълготраен мир".
Украинският президент също благодари на всички страни, които подкрепят усилията за установяване на мир.
"Чуваме изявления от Русия и ако това е сигнал за тяхната сериозна готовност да приключат войната достойно и да установят наистина траен мир, а не просто опит да спечелят още време за война и отлагане на санкциите, то Украйна за пореден път потвърждава готовността си за среща на ниво лидери по всяко време“, подчертава президентът.
Зеленски припомня, че в Украйна разбират кой всъщност взема решенията в Русия и кой трябва да сложи край на войната. Това разбира и целия свят. Затова Киев предлага да се премине от обмен на изявления и срещи на технически екипи към разговори на ниво лидери.
"Америка предложи това. Украйна го подкрепи. Необходима е готовност от страна на Русия“, добавя той.



17:11 / 01.08.2025
4966



