Япония възобнови работата на ядрен реактор в най-голямата атомна електроцентрала в света - Кашивазаки-Карива, близо 15 години след аварията във "Фукушима", довела до спирането на всички ядрени реактори в страната, предава BBC.
Реактор номер 6, разположен северозападно от Токио, беше включен в сряда, след еднодневно забавяне заради неизправност в алармената система. Очаква се да започне търговска експлоатация през следващия месец. Това е първият реактор на Tokyo Electric Power Company (TEPCO), пуснат отново след общото замразяване на ядрената енергетика след 2011 г.
До момента страната е пуснала 15 от общо 33 реактора. В Кашивазаки-Карива се планира евентуално пускане и на седми реактор до 2030 г., докато останалите може да бъдат окончателно спрени. Това означава значително по-нисък капацитет спрямо предишните 8,2 гигавата.
През март 2011 г. мощно земетресение и последвало цунами предизвикаха тежкатa авария в АЕЦ "Фукушима Даичи", при която бяха повредени няколко реактора. След бедствието Япония спря целия си ядрен парк от 54 реактора. Днес страната постепенно връща атомната енергия заради енергийната сигурност и климатичните си цели, въпреки продължаващото обществено недоверие и протести.
Преди аварията във "Фукушима" ядрената енергия е осигурявала близо 30% от електропроизводството на Япония. Днес делът ѝ е около 8,5%. В актуалния си енергиен план правителството залага ядрената енергия да покрива 20% от потреблението на електроенергия до 2040 г., като част от целта за въглеродна неутралност до 2050 г. Процесът обаче остава силно оспорван.



13:52 / 21.01.2026
2917



