Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов в специално интервю за "Спортът на фокус" в съвместната рубрика между Радио "Фокус“ и Български спортен тотализатор. 



Здравейте, г-н Младенов. Да започнем интервюто с това, какви съвместни инициативи планира Министерство на младежта и спорта и Български спортен тотализатор?

Здравейте на вас и на вашите слушатели. Благодаря за поканата и надявам се да имаме един ползотворен разговор за слушателите по тема младежки политики, спорт и международно сътрудничество. Специално с Български спортен тотализатор работим в тясно сътрудничество, като един от примерите, които мога да дам е Европейска седмица на спорта "BeActive", която се изпълнява от Министерство на младежта и спорта, а Български спортен тотализатор активно подкрепя. Малко повече за слушателите: Европейска седмица на спорта и инициатива на Европейската комисия, която се изпълнява във всички страни членки на Европейския съюз, като в България последните две години проектът цели да достигнем не само до големите градове, но и до малките населени места, така че повече млади хора, деца, подрастващи да имат възможност да се докоснат до спорта, който може би ги е привлякъл по някакъв начин, така че наистина да имат активен начин на живот, здравословно поведение. За последната година и малко сме достигнали над 15 града, в това число и малки населени места. Мога да кажа, че интересът беше изключително голям. Много подрастващи дойдоха и се включиха в различни активности, в различни спортове, така че наистина масовия спорт да може да бъде по-атрактивен и за тях. Така че бих казал, че е доста успешно. Тази година предстоят тепърва още много инициативи, като се надяваме да имаме и посещения на високо ниво от Европейската комисия. Все още водим преговори, но се надяваме и европейският комисар, отговорен за спорта, младежта и подрастващите да посети нашата държава. За това нямаме все още потвърждение, но със сигурност ще е голям успех за България.

Вече повече от година сте зам.-министър на младежта и спорта, какво успяхте да постигнете за този период?

Да, освен че е предизвикателство, е и голямо удоволствие, тъй като аз с младежки политики се занимавам от 15-годишен като доброволец, след това в неправителствения сектор, а преди да взема позицията се върнах след 5 години в ООН, в Ню Йорк, където също работих с млади хора младежки политики. Смятам, че за последната година успяхме най-вече да възстановим диалога с младежкия сектор, тъй като младежките организации са изключително голям фактор в това да се разпространява и да се прилага една качествена младежка политика на национално, но и на местно ниво. Специално младежката политика за слушателите все пак да споделя, какво е това: най-просто казано, ако приемем, че един млад човек 8 часа учи или работи и 8 часа спи, някои по-малко, разбира се, но в този диапазон, свободното време на младите хора е изключително важно. Младежката политика цели точно това, да уплътним така свободното време, чрез младежка кампания, доброволчество и най-вече да овластим младите хора във вземането на решения на всички нива. Т.е. техният глас да се чува и да политиките, които се правят, да са спрямо техните нужди, тяхната визия, но и да участват в изпълнението и в мониторинга на тези политики.

Разкажете за националните програми за младежта и кои са ключовите приоритети в тях?

Да, Министерството на младежта и спорта има две национални програми насочени към младите хора, като те общо взето изпълняват националната ни стратегия за младежта. Като тук това го подчертавам, тъй като се оказва, че не много държави имат национална стратегия, специално насочена към младите хора, така че това е един така успех на България. Специално двете национални програми, те са насочени към различни приоритети, като младежка работа, превенция на зависимости, всякакъв вид зависимости и овластяване, доброволчествотото и така. Общо взето за последната година интересът се покачва, което ни радва. За миналата година сме финансирали над 80 проекта, т.е. младежки организации, които са кандидатствали. Те изпълняват проекти както на национално, така и на местно ниво с различни активности по различен и креативен начин успяват да привлекат младите хора, да създават например подкастове, да правят кампании или да се срещат с хора, които за тях са известни и по някакъв начин повлияват, и най-вече да се променят политики на местно ниво, тъй като младежката политика и въобще младежкото овластяване е хубаво да започне на местно ниво, от града или населеното място, откъдето тръгват, и затова трябва да има разбиране и на местната власт. Именно затова и създадохме национална работна група за местна младежка политика, като конкретни продукти, които мога да споделя, очакваме тази година да излязат, да създадем концепция за национална младежка столица. Има европейска такава. Мога да припомня на слушателите, че в 2017 година Варна беше европейска младежка столица, и ние искаме да направим национална, така че надявам се по някакъв начин да мотивираме общините да кандидатстват, така че освен финансиране да бъдат хъбът, които да обединява младежите в рамките на една година с конкретни дейности, с конкретни инициативи. А другото, върху което работим с колегите, като тази работна група само да спомена, че има представители на неправителствения сектор, на местната власт и на националните публични власти. Та, съответният продукт е наръчник за местна младежка политика. Т.е. какво трябва да направи и е хубаво да вземе под внимание една община, така че да има една качествена младежка политика, освен стратегия, да имаш програма, план и консултативно тяло, т.е. младите хора да участват в процеса на вземане на решения. Така че надявам се тази година да се похвалим с тези два продукта. А пък с националните програми продължаваме така доста активно да работим. Приключихме кандидатстването по национална програма за младежта, вече се изпълняват проекции на националния ниво. В момента тече проверката на предложенията, които са рекордни за последните години – 137 проектни предложения сме получили и се надяваме, че когато от септември почнат да се изпълняват, че ще има голям импакт върху младите хора на различните нива и се надявам пък да дойда, за да ви разкажа с конкретни примери за това. 

В скорошно ваше изказване заявихте, че: "с встъпването в длъжност на министър Пешев се обединихме около целта буквите в абревиатурата Министерство на младежта и спорта (ММС) да станат равнопоставени. Както министър Пешев многократно е подчертавал и аз изцяло подкрепям, че ще направим по-младешки прочит на работата в Министерството“. Какво означава по-младешки прочит на работата в Министерството и случва ли се вече?

Бих казал, че се случва. Интересното е, че когато чуем Министерство на спорта повече реферираме към него, а пък е изключително важно да разберем, че той е и на младежта. И аз се радвам, че има разбиране и така министър Пешев наистина си поставя приоритет ние да станем все по-отворени към младите хора, към младежкия сектор. Като един пример е, че младежта не е хомогенна група и е много важно да се опитаме да говорим на техния език. Едно от нещата, които направихме е, че стартирахме подкаст за младите хора на един по-младешки език да разкажем какво правим ние и да чуем какво биха искали да правим като Министерство, като отговорна институция. Така че това е първата стъпка за един по-младешки прочит. Друго нещо, което също така мога да издам, че работим, е една национална кампания "Предай щафетата“, която се очаква да стартира съвсем скоро и цели именно превенция на или по-скоро популяризирано отговорно поведение, превенция на зависимости, така че наистина да достигнем до всеки един млад човек по един по-атрактивен и креативен начин. Така че това е едно от нещата, които също целим от гледна точка на това да станем по-младешки, така да се каже.

През март направихте първа копка на първия Младежки център в София. Разкажете повече за проекта.

Да, в София се случи точно това и се надявам да бъде едно от местата именно, което да привлича все повече млади хора. Колегите са доста активни, екипът е страхотен от младежки работници и ръководен персонал. Идеята всъщност на този и другите младежки центрове е да бъдат едно място, където младите хора вместо в кафето, в дискотеката, да отидат именно в място, което могат да намерят нещо, което ги привлича, да се включат в различни активности, да минат обучение. Защото развитието на капацитета е един от основните приоритети в различните му форми. А освен Младежкия център в София, вече са изградени 8 такива международни младежки центъра, благодарение на Норвежкия механизъм за финансиране на европейското икономическо пространство. А до средата на другата година предстоят още 18 младежки центъра, включително този в София, да бъдат изградени, така че да покрием по-голямата част от територията на страната, и наистина да се превърнат в едни средища за младежко включване и младежко случване. Така че да са наистина страхотни места, в които младите хора наистина могат да си уплътнят качествено свободното си време.

А защо до сега не е имало такива младежки центрове и не е ли имало нужда от такъв, особено в такъв голям град като София?

Какво да ви кажа, понеже споменах, че младите хора не са хомогенна група, ако си спомняме, преди години имаше младежки домове, също така Министерството финансираше и т.нар. младежки информационно-консултантски центрове. Но на база анализи смятам, че в динамичния свят, в който живеем, формата се различава. Затова сега този формат смятаме, че със сигурност е по-успешен. И тук е моментът да благодаря и на Министерството на образованието и науката, тъй като те бяха основните двигатели на изграждането на тези центрове. Но се радвам, че работим активно с тях и общо взето във всички наши инициативи се включват. И тук може би е моментът да поканя слушателите – на 12-и август в Бургас ще отбележим Международния ден на младежта, както всяка година, с различни интересни забавления, но и с важни дискусии, които предстоят в младежкия сектор.

А кога ще бъде открит в София младежкият център?

Той вече функционира. Първата копка беше една важна стъпка за това чисто инфраструктурно да предостави още повече възможности на младите хора, но с различни дейности привлича вниманието и младите хора абсолютно всеки ден. Така че и сега може да отидат в квартал "Надежда“ и да намерят младежкия център. Аз съм сигурен, че младежките работници с отворени обятия ще приемат всеки един млад човек.

Предполагам има интерес?

Има огромен интерес. Общо взето проблемът всъщност е, че те са толкова заети, младежките центрове, че вече няма възможност за допълнителни събития. Така че наистина интересът е много голям, не само в София, но във всеки един младежки център в страната. В Бургас ще се случи в партньорство с Младежкия център в Бургас, като ще поканим всички действащи младежки центрове, разбира се, така че наистина да могат да обединят на едно място и всеки един млад човек, независимо от кой град е дошъл, да знае, че това нещо е там и е за тях в същност, това е тяхното място.

Важен акцент в управленската програма е превенцията в сферата на зависимостите чрез масов спорт. Разкажете ни.

Превенцията като цяло ни е наистина голям приоритет, тъй като за съжаление, последните данни показват, че все повече млади хора, най-вече от скука, прибягват към форма на зависимост. И тук не говорим само за наркотични вещества, но и към дигитални устройства, към хазарт и други. Така че наистина се стараем чрез спорта, чрез младежката работа да успяваме да даваме приоритети и възможности на младите хора. Също така спортът е доказан инструмент за превенция, тъй като знаем, че той учи освен на дисциплина, хъс, но и на здравословен начин на живот. Така че именно и през кампанията "Be Active“, и през другата кампанията, която споменах – "Предай щафетата“, и през Спортния тотализатор активно работим за това спортните клубове също да предоставят възможности и да бъдат по-притегателна точка за младите хора и подрастващите, за да могат да изберат своя спорт, който освен спортни успехи, надяваме се, да успява наистина да им уплътни свободното време.

Добре, благодаря ви. Мисля, че това беше. Ако имате още нещо какво да добавите, да споделите на нашите слушатели?

Нещо последно като акцент, тъй като смятам, че има с какво да се похвалим като държава, нещо друго, което сме включили в управленската програма и се надявам наистина да се случи, е изграждането на Балкански младежки център, така че освен на националния ниво, да успяваме да привлечем младежи от Западните Балкани, от източните държави и наистина да бъдем една отправна точка, освен за доставяне на младежки услуги, така и да черпим от богатия опит на нашите съседки, кандидат държави членки за Европейския съюз. Надявам се до края на мандата да успеем да открием този Балкански младежки център, за да имаме още едно място, където младите хора могат да се развиват.

Добре, благодаря ви. Пожелаваме ви успех.

Благодаря.