Ивелин Попов, дългогодишен капитан на националния отбор по футбол, който официално прекрати активната си състезателна кариера през март 2026-а година, в интервю за ФОКУС.
Ивелине, присъединяваш се към инициативата на "Спешъл Олимпикс" Европейска футболна седмица като посланик. Какво значи това за теб? Виждаме, че много големи български спортисти напоследък стават посланици на подобни инициативи. Пример е Карлос Насар, който е такъв на Световното първенство по футбол за хора със синдром на Даун, както и Григор Димитров. България ще бъде домакин тази година на това събитие.
- За мен това е една много добра инициатива, хубава инициатива. Винаги, който има възможност да помага да участва под една или друга форма, дали като посланик, дали като участник, трябва да го прави, защото емоцията за тези хора е голяма. На спортистите мисля, че не ни коства, кой знае колко да помогнем и да подарим тази емоция на тези хора.
Това е за мен изключително добра кауза и винаги, когато мога, ще се отзовавам и ще помагам с каквото мога.
Как се стигна до това да те поканят теб точно за посланик на инициативата?
Със Сани Дебърска (Началникът на отдел "Устойчиво стратегическо развитие“ в Български футболен съюз) се познаваме от доста време, може би 20 години. Тя ме потърси, Попита ме имам ли желание и аз веднага и казах какво трябва да се направи и какво се иска от мен. Винаги за такива инициативи през годините съм се отзовавал и ще продължа да го правя.
Малко да те върна към финала за Купата на България, който се проведе преди няколко дни. Какво ще ни кажеш за нивото на игра? За кого от двата отбора стискаше палци да стане победител?
- Гледах финала, честно да ви кажа, нямах предпочитание кой да спечели Купата, но като качество на игра, може би очаквах повече от отбора на ЦСКА, особено през второто полувреме. Не видях нещо, което така да ме грабне и да ме впечатли от техните изяви. В отбора на Локомотив, ако върнем лентата назад, тимът се представи достойно с оглед на проблемите, които имаше през миналата година.
Честно казано, много повече очаквах от ЦСКА след всичките тези трансфери, които правят. По-скоро медиите ги разтръбяват като гръмките трансфери. Нивото на футбола не подсказва, това, че те са гръмки трансфери. Може би това са малко повече медийни гръмки трансфери, а на терена не се видя.
Нещото, което ми прави впечатление е, че им липсват лидери във всички звена, чисто структурно в клуба, не само на терена, извън терена - като ръководители, директори, но може би тепърва ще надграждат. За тях е добре, че спечелиха Купата и сега им предстои откриване на новия стадион, за да има една добра емоция, еуфория от гледна точка на този трофей, но като игра има още доста какво да желаят, тепърва предстои много работа пред тях.
Да те върна малко по-назад. Ти беше част за последно от отбора на Арда с когото стигнахте до полуфиналите. Смяташ ли, че ако ти беше останал в тима, можехте да стигнете финала?
- Това е интересен въпрос.
И на какво се дължи тази голяма загуба, която инкасираха, че вече не може да кажем инкасирахте (0:4 като домакин).
- Това е повече божа работа. Не мога да ти отговоря точно еднозначно на този въпрос, но в полуфинал домакински отбор да загубиш с 0 на 4 и то от отбор, който в плейофите е на една или две точки пред теб, за мен е недобър атестат и вече предполагам, че там са си извадили изводите.
Не мога да кажа с мен щяха ли да играят финал или нямаше, само мога да кажа, че лично мен като футболист и част от който и да е отбор, да ме победи отбор на полуфинала вкъщи с 0:4 нямаше да се случи.
Сега да те върна към първенството. Титла спечели клубът, от който ти си тръгнал - Левски. Доволен ли си?
- Според мен през целия период на първенството бяха така най-постоянни в изявите си, нямаха дълги периоди от лъкатушене. Ако се случеше да загубят или да завършат наравно, следващия мач се изправяха с победа и може би заради това спечелиха титлата. Имат и агресивни футболисти в атака и това доста им помогна да спечелят титлата.
Беше ли на шампионския мач?
- Не, откакто съм приключил в футбола по стадиони... само ходих на последния мач на Станислав Генчев на Локомотив София, защото му беше последен - да отида за подкрепа.
Аз само казал, когато е лесно и имат нещо да празнуват, не може ме видите по терените, когато е трудно човек, аз съм винаги насреща.
Левски след 17 години се завръщат в Шампионска лига. Какво очакваш там да се случи и ще те видим ли на стадиона поне там?
- Очаквам абсолютно всички отбори, които се класират за евротурнирите, да се представят достойно и на всички отбори пожалвам да влезнат в груповите фази на съответните турнири на УЕФА, защото е добре за абсолютно всички футболисти, спортисти, ръководители, хора, които работят около футбола и във футбола, за да може тези стадиони, които някои от тях се завършват, някои започват да се строят, за да са пълни и да доставят радост на хората.
Относно евентуален нов стадион на Левски, както и за новия собственик на "сините" Атанас Бостанджиев какъв е твоят коментар?
- Не го познавам човека. Надявам се, поне това, което е обещал да си го изпълни, защото има хора, които наистина чакат нов стадион, чакат от отбора да влезе в групов етап на Шампионска лига, Лига Европа или Лига на конференциите, за да имат поводи за радост, поводи за емоция и да им е приятно, когато ходят на мач.
Смяташ ли, че този отбор на Левски може да играе в групова фаза на Шампионска лига?
- Може би им трябват още поне, според мен, две-три попълнения, и защо не? Веласкес, в интерес на истината, практикува добър и практичен футбол, който му носи добър резултат. Там вече не зависи само от тях, там зависи вече от жребия и от много различни фактори, които, ако ти се наредят добре звездите, може да успееш.



15:44 / 22.05.2026
451

