Президентът обнародва забраната за хазартна реклама. Какво следва за бранша от тук нататък?

На първо четене забраната бе последвана от излизане от пазара на един от международните оператори. Betway пуснаха съобщение до потребителите си, че са взели трудното решение да спрат дейността си в България от 27-ми май. Какви са причините обаче не се изтъква.

В същото време стартира нов оператор в лицето на BETHUB.bg. Операторът взе лиценз преди няколко месеца и стартира в разгара на забраните. Дали ще успее да се наложи на пазара в условията на силна конкуренция и нови рестрикции, тепърва предстои да разберем.

Кои са най-потърпевши?

Очевидно най-много от забраната ще страдат по-непопулярните оператори, както и новите такива. Забраните обаче касаят не само рекламата, но и утежняват условията за така наречените наземни оператори (физическите казина). 

Там прогнозите са за затваряне на между 20% и 80% от обектите на различните оператори.

Свободата на медиите също пострада значително. През последните години хазартният бизнес бе един от основните рекламодатели в медиите, основно в големите телевизии. Много обаче и от онлайн медиите страдат от забраната, защото им "изчезнаха" планирани търговски приходи, което на много места доведе до съкращения на журналисти, което винаги е лоша новина.

Какво точно е забранено да се рекламира?

Рекламата на пръв поглед засяга всички медии, както и всички сайтове. Позволено е да се рекламира само на билбордове, както и да се спонсорират клубове и културни мероприятия.

Забранена е както пряката, така и непряката реклама. Какво обаче означава непряка реклама? Къде е границата между ограничението и цензурата?

При избори агитацията в деня на размисъл и в деня за гласуване е абсолютно забранена. Медиите обаче отразяват как гласуват кандидатите за власт. В противен случай би било налагане на цензура. Същият е казусът и с информацията по отношение на хазарта. Чисто информативното съдържание агитация ли е? Тази статия агитация ли е, или предоставяне на информация? 

Кой ще контролира и ще преценява кое е нарушение и кое не е?

На пръв поглед "честта" се пада на СЕМ. Те обаче по традиция извършват мониторинг над традиционните медии като ТВ, радио и някои онлайн медии. Остава на НАП да установява и санкционира онлайн, но неяснотите в закона ще затруднят максимално служителите на приходната агенция.

Законни ли са промените?

На пръв поглед всяко нещо, гласувано като законодателство от НС, е закон, затова е законно, но още на обсъждането в комисията стана ясно, че сегашният закон противоречи на европейските разпоредби за онлайн рекламата през рекламни мрежи. Очаква се първите пробойни да са именно в тази насока, въпреки че на този етап няма конкретни действия.