Прекомерното пиене на алкохол може да доведе до цироза на черния дроб
©
Причина номер 1:
Алкохолът стимулира бъбреците, което ги кара да произвеждат повече урина. Колкото повече пием, толкова повече се дехидратираме. С по-малко вода в организма, мозъкът не получава достатъчно кръв, което води до главоболие. Урината отнема основни минерали, което може да доведе до електролитен дисбаланс и главоболие, гадене и умора.
Причина номер 2:
Черният дроб работи на пълна скорост, за да разгради алкохола. Така той е твърде зает, за да произведе достатъчно кръвна захар, което води до спад в нивата на кръвната захар. Добавянето на физическа активност засилва ефекта. Ниската кръвна захар може да доведе до световъртеж и проблеми с кръвообращението.
Причина номер 3:
Етанолът. Когато тялото разгражда етанола, известен като алкохол, то произвежда ацеталдехид - токсично съединение, което може да причини главоболие, стомашно разстройство и дори загуба на паметта. При редовна консумация на алкохол, ацеталдехидът уврежда мембраните на органите, особено в черния дроб. Прекомерното пиене може да доведе до цироза на черния дроб.
Между другото много храни също съдържат етанол, като плодови сокове, хляб и кефир, но в малки количества. Така че не се притеснявайте, никой никога не е получавал махмурлук от прекаляване с хляб.