Домашните акари присъстват в почти всеки дом и се хранят с кожни люспи на хора и животни. Предпочитани зони са матраци, спално бельо, мека мебел, килими и други домакински тъкани, като пердета и завеси. Акарите виреят най-добре във влажна и топла среда. Домашните акари причиняват симптоми на алергия през цялата година, тъй като живеят на закрито.

Най-често срещаните домашни акари са Dermatophagoides pteronyssinus и Dermatophagoides farinae. Те са роднини, въпреки че D. farinae причинява най-честата сенсибилизация при животните.

Животните са алергични към специфични протеини. От друга страна D. pteronyssinus са по-често виновни за отключване на алергии при хората.

Без да разглеждаме повече същността на малките вредители, нека видим няколко натурални средства как да се отърва от акарите у дома:

Масло от чаено дърво: домашен лек срещу акари

Докато се отпускаме с аромата на етерични масла, маслото от чаено дърво означава чист стрес за акарите. Просто вземете празна бутилка със спрей, напълнете я с половин литър вода и добавете 30 милилитра масло от чаено дърво. След това разклатете всичко, така че водата и маслото от чаено дърво да се смесят добре. След това напръскайте легла, възглавници, пухкави играчки и килими с домашно приготвеното чудотворно оръжие. Можете да повтаряте този процес на редовни интервали.

Намалете праха в стаите

Акарите вирят най-добре в прашна среда. В такива условия те се размножават бързо и могат да причинят сериозни проблеми на хора с алергия. Следователно една от целите на страдащите от алергия е да обявят собствените си четири стени за зона без прах. Със сигурност знаете, че това е борба с вятърните мелници, защото малко прах се връща по-бързо от бумеранг. Въпреки това борбата не е напразна, защото редовното почистване с прахосмукачка и забърсване на праха може да ограничи натоварването с акари. Също така е най-добре да премахнете ненужните прахоуловители от дома, пише edin.bg.

Използвайте слънчева светлина срещу акари

Какво е общото между акарите и вампирите? Точно така, те се страхуват от слънцето. Домашните акари са много чувствителни към слънчевата светлина. Така UV лъчите се превръщат в съюзник в борбата срещу досадните натрапници. Когато времето е хубаво, просто закачете завивката си за известно време на чист въздух. По този начин креватните акари ще излетят.

Намалете температурата в спалнята

Когато температурите са ниски, праховите акари изстиват. Намалете популацията на акарите, като поддържате температурата в спалнята си под 20 градуса. Оптималната температура е от 18 до 20 °C. Една нощ във фризера също може да бъде полезна за текстил и пухкави играчки, тъй като вгорчава живота на акарите.

Намалете влажността, за да предотвратите появата на акари

Акарите са истински дебнещи, защото предпочитат да стоят близо до нас. Акарите намират за особено приятна влажност от 65 до 85 процента. Ето защо е очевиден съвет да намалите влажността в помещенията. За тази цел проветрявайте стаите си няколко пъти на ден.

Перете спалното бельо редовно

След центрофуга на висока температура в пералнята разпространението на акарите спира. Затова си струва да перете покривки за легло, възглавници и други поне на всеки две седмици. Препоръчва се цикъл на пране при 60 градуса. Ако искате да сте на сигурно място, използвайте цикъл на измиване с кипене. Има и специални обвивки или антиалергични калъфи, които можете да използвате за матраци и спално бельо. Матракът трябва да се смени след пет до седем години.