Колко вода да пием при пек от 30+ градуса? Съветите на лекарите при топлинен удар

©
Чували сме го милион пъти: "Пийте повече вода.“ Но колко точно е това?
Според Европейската агенция за безопасност на храните (EFSA), препоръчителният дневен прием при нормални условия е около 2 литра за жени и 2.5 литра за мъже. В жега обаче, особено ако се изпотявате активно, нуждата може да нарасне с още 500 мл до 1 литър.
Важно! Не чакайте да ожаднеете. Жаждата е късен сигнал за дехидратация. Пийте редовно – по малко, но често.
Кои напитки и храни помагат (и кои вредят) в горещините?
Подходящи:
– Вода с лимон, мента или резен краставица – освежава и стимулира пиенето.
– Домашни студени билкови чайове – лайка, мента, хибискус, неподсладени.
– Плодове с високо съдържание на вода – диня, пъпеш, ягоди, краставици, тиквички.
– Супи и таратор – леки, богати на течности и електролити.
Да избягваме:
– Газирани напитки и енергийни напитки – съдържат кофеин и захар, които дехидратират.
– Алкохол – също води до загуба на течности.
– Мазни и тежки ястия – затрудняват храносмилането и повишават вътрешната температура на тялото.
Топлинен удар
Това не е просто момент, в който "малко ти се вие свят“. Топлинният удар (heat stroke) е медицинска спешност, при която телесната температура може да достигне над 40°C и да предизвика сериозни увреждания на органите.
Симптоми:
Висока телесна температура
Суха, гореща кожа (без потене)
Главоболие, замайване
Объркване, неадекватно поведение
Припадък
Д-р Лилия Георгиева, общопрактикуващ лекар, сподели с нас:
"Ако човек получи топлинен удар, незабавно трябва да бъде преместен на сянка или в климатизирано помещение, да се разхлади тялото му с мокри кърпи и да се извика спешна помощ. Това не е състояние, което се изчаква да отмине само“.
Кои са най-застрашени?
Деца – особено кърмачета и малки деца, които не могат да регулират телесната си температура добре.
Възрастни хора – над 65 г., с хронични заболявания или приемащи лекарства, които влияят на терморегулацията.
Хора, работещи на открито – строители, земеделци, куриери, озеленители.
При тях дехидратацията и прегряването настъпват по-бързо, особено при липса на сянка и възможност за чести почивки.
А какво да кажем за климатика?
"Фокус“ вече подробно писа за подготовката на климатика за охлаждащ режим, но тук ще добавим нещо практично:
Комфортната температура в помещение при жега от 30+ навън е между 23 и 26°C. Разликата между външна и вътрешна температура не бива да надвишава 6-8° C, за да се избегне термичен шок при излизане. Препоръчително е климатикът да не духа директно към тялото, особено когато е включен на охлаждане.
Лично аз бих ви казала – лятото е за удоволствие, но не и за героизъм. Никой не печели медал, ако издържи без вода или климатик, а последствията от пренебрегването на жегата могат да бъдат тежки. С малко здрав разум и добри навици можем да се справим с пека – не просто да го преживеем, а да го направим поносим, дори приятен.