Страшно е как хората се превръщат в това, срещу което са роптали. Това каза в предаването "България, Европа и Светът на Фокус" по Радио "Фокус" Илиян Кузманов, първият български писател, включен в Топ 20 на Amazon. 

"Страшно нещо, което бях видял, е това как обикновените хора се превръщат в това, което не им е харесвало, и стават точно това, срещу което са роптали. Де факто те се превръщат в съучастници. Едно от най-страшните неща, които бях видял в България, беше това, че хората вярват в съдбата им, че е предопределена отнякъде другаде, и по този начин те губят вярата в самите себе си, губят вярата в свободния си избор и изобщо ако говорим за свобода, даже у нас думата "свобода" се е превърнала в нарицателно, ние я използваме като "свободия", което не бива да бъде така, защото в крайна сметка по този начин й се вменяват някакви други неща, като това, че например сме били роби и някой нещо ни е подарил", каза той.

Кузманов обясни, че писането за него винаги е било хоби, а успехът му се дължи на това, че е бил по-разпознаваем. 

"Писането е хоби. Това, което винаги ми е носило, да седна и да се изправя пред белия лист, е било удоволствие. Така че всичко това, което ми донесе топ 20 на Amazon, и всичките останали неща, които се случиха след това, беше, че аз просто използвах момента и това, че бях по-разпознаваем, да се опитам да реализирам в действителност важните неща, които бях правил преди това. Това бяха моите социални проекти и нещата, които по принцип върша", обясни Кузманов. 

Той обясни, че историите около украинските медии са се появили след публикуването на книгата му "Дяволът!Аз го познавам" и негативните коментари, които е получила тя. 

"В общи линии историята с Украйна започна по интересен начин. С един украински модел правихме  коледна реклама за книгата ми и след това се бяха появили неприятни коментари в социалните мрежи за нея и даже се беше стигнало до с това, че имах проблеми и с "Уикипедия". И в един момент се включиха и украинските медии и направихме доста интересна серия със статии с тях. Но в интерес на истината, за "страшните неща, които съм виждал по пътя си“, ако трябва да бъда честен, това са повече качества като например бездушието и безразличието. Това за времето, в което съм бил в България, например страшно неприятно впечатление ми направи изразът, че "всеки сам си преценя“, защото след него идва и неутралитетът, и апатията, и нежеланието да бъдем част от каквото и да е, да заемаме каквато и да е позиция, камо ли да имаме наше мнение в действителност какви са добрите и какви са лошите неща", каза той.