Израелски изследователи-биолози в симбиоза със софтуерни инженери работят по тайната за декодиране на езика на животните. Това заяви в предаването "Сценарии от бъдещето" на Радио "Фокус" футурологът доц. Мариана Тодорова във връзка с първите опити за разбирането на животинския език.

Първият проект касае комуникацията между прилепите. Прилепите са напълно слепи бозайници и единственият им ориентир е звуковата вълна и спрямо нея се движат. Затова учените, които работят по проекта, са създали лаборатория в естествена среда, която по никакъв начин не кара прилепите да се чувстват по-малко свободни и по този начин наблюдават и записват звуците им в реално време. 

От футуролога става ясно, че звукът се записва и се обработва от система на изкуствен интелект (ИИ). Звуците се разделят структурирано от хората - кога и какви звуци се получават - когато им се дава храна, когато летят през деня или в различни обстоятелства. По този начин се категоризират различните типове звуци и ИИ обработва голяма база данни и открива зависимости и разпознаването на звука. По думи на Тодорова относно изследването не може да се говори за език, но става въпрос за клъстъри или сигнална култура. 

На въпрос от Ива Дойчинова към експерта дали, когато ИИ вече има добре обработена база данни и вече може да имитира животните по този начин да бъдат управлявани и злоупотребено с тях, футурологът заявява, че подобен тип действия вече има спрямо домашни животни -  на места слонове, крави, но това не застрашава по никакъв начин живота им. 

Ива Дойчинова