Започва строежът на магистралата, която ще свързва Северна Македония с Варна

©
илюстративна снимка
Строителството на дългата 17,5 километра магистрална отсечка се очаква да бъде завършено след две години и половина, заяви Николоски на пресконференция, предавана от правителството в канала му в YouTube, цитиран н от money.bg.
Магистралата ще има шест ленти за движение, по три в посока, с две за движение и една аварийна. Автомагистралните участъци ще бъдат изградени по два коридора и ще имат обща дължина около 110 километра, се казва в изявление на правителството на Северна Македония, цитирано от местните медии.
"Става въпрос за участъците Тетово-Гостивар, Гостивар-Букойчани, Требенище-Струга-Кяфасан и Прилеп-Битоля", уточнява в изявление Еюп Рустеми, директор на Публичното предприятие за държавни пътища на Северна Македония.
Връзката до Варна
Автомагистралният сегмент се строи от американско-турското съвместно дружество Bechtel-Enka по общ договор за €1,3 милиарда, подписан през март 2023 година.
Сделката включва изграждането на четири магистрални участъка от Коридор VIII и Коридор X в Северна Македония с обща дължина от около 108 километра.
Коридор VIII е маршрут изток-запад, свързващ албанското адриатическо пристанище Дуръс с българското черноморско пристанище Варна през Северна Македония. Коридор X минава от австрийския Залцбург на север до гръцкия Солун на юг.