Заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев участва в редовното заседание на Съвет "Външни работи" на ЕС

© МВнР
Съветът дискутира военната ситуация в Украйна и нарушените доставки на пшеница и други храни от страната, което пряко застрашава продоволствената сигурност в глобален мащаб. Върховният представител Жозеп Борел представи Плана за действие на ЕС за справяне с геополитическите последствия за трети страни от руската агресия срещу Украйна. Планът е разработен въз основа на подхода Екип Европа и отчита специфичните предизивикателства на партньорите в различни части на света. Специален акцент е поставен върху краткосрочни и дългосрочни мерки в помощ на държавите от Източното партньорство, в частност Република Молдова и Грузия, и страните от Близкия Изток и Северна Африка, които са най-силно засегнати от блокираните продоволствени доставки.
"Свидетели сме как Русия използва енергийните ресурси и хранителните доставки като оръжие, което е недопустимо. Трябва да помогнем на най-засегнатите държави и да предприемем бързи мерки за справяне с предизивикателствата“, заяви българският заместник-министър на външните работи. Той приветства приетия от ЕС на 12 май 2022 г. План за т.нар. коридори на солидарността и отбеляза готовността на България да съдейства за транспортирането на украинска пшеница по железопътната си мрежа и чрез морските си пристанища във Варна и Бургас, както и тези по река Дунав - в Русе, Лом и Видин.
Отношенията на Европейския съюз с Египет бяха също сред акцентите в дискусията на министрите. Съветът направи преглед на изпълнението на Споразумението за асоцииране и изрази задоволство от приетите на 19 юни 2022 г. Приоритети за партньорство до 2027 г., които предвиждат засилване на политическия диалог по регионални въпроси, права на човека, сътрудничество в сферата на миграцията и борбата с тероризма, продоволствената сигурност, общи действия в областта на климата и енергетиката. "Египет е ключов партньор в Южното съседство на ЕС, който има стратегическа роля за сигурността и стабилността в региона. Насърчаваме по-нататъшно засилване на сътрудничеството в области от взаимен интерес на основата на общите цели и приоритети. Специално внимание заслужава сътрудничеството в областта на енергетиката, което предлага множество възможности“, заяви заместник-министър Васил Георгиев. Външните министри на ЕС проведоха и дискусия с министъра на външните работи на Египет Самех Шукри.
Съветът разгледа ситуацията в Африканския рог с акцент върху Етиопия и възможностите за насърчаване на усилията за установяване на примирие и намиране на трайно решение на конфликта в Тиграй. Отбелязано беше, че руската агресия срещу Украйна оказва силно негативно влияние върху региона, в който 50% от вноса на зърно идва от Русия и Украйна, като беше потвърден силният ангажимент на ЕС за подкрепа на партньорите.
Министрите обсъдиха по-нататъшното развитие и укрепване на отношенията на Европейския съюз с държавите от Съвета за сътрудничество в Залива, като изтъкнаха значението на приетите в рамките на заседанието Заключения на Съвета по въпроса.
Беше изразена подкрепа за Гърция във връзка с нарушенията от Турция на суверенитета на гръцките острови в Егейско море.
Няколко държави-членки, сред които и България, призоваха за провеждане възможно най-скоро на заседание на Съвета за асоцииране Европейски съюз - Израел.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Близо 700 военни ще преминат през парада на 6 май, техника няма д...
21:16 / 04.05.2025
Енергийният министър: От 1 юли ще има нов начин за определяне на ...
21:08 / 04.05.2025
Външно с важно предупреждение след ракетни удари на хутите срещу ...
19:50 / 04.05.2025
Ботьо Ботев за убийството в Хасково: Възникнал е скандал между Ив...
19:23 / 04.05.2025
Александър Йорданов: Всеки българин има дълг към Македония
18:30 / 04.05.2025
Ивайло Калфин: За 25 години българският лев е бил независим - тов...
18:05 / 04.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21426) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19706) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12170) | 23% | ![]() |