Положителните резултати в двустранната търговия между България и Китай не са случайни. Безспорен е интересът на китайските потребители към българските продукти като киселото мляко, козметиката и продуктите от роза са само част от добрите примери. Демонстрация за това е фактът, че все повече такива производители успяват да навлязат на китайския пазар и продуктите им могат да бъдат забелязани и закупени на различни места в Китай. Това заяви заместник министър-председателя Атанас Зафиров по време на 4-тото международно изложение Китай-ЦИЕ.

Зафиров обърна внимание, че плановете за разширяване на областите на сътрудничество са многоаспектни и включват създаване на все по-голям брой "зелени канали“ за улеснен внос на мостри и продукти в Китай, тъй като практиката показва, че затрудненият процес по митническо освобождаване е сред основните пречки пред пълноценното разпространение и популяризиране на земеделски продукти от България и ЦИЕ в Китай. Той наблегна и на насърчаването на академично-изследователското сътрудничество с цел обмен на добри практики и иновации.

По време на среща с г-жа Чън Йицин, държавен съветник /ранг между заместник министър-председател и министър/ бяха обсъдени предизвикателствата в социалната сфера, пред които са изправени двете страни. Зафиров представи насоките и свършеното до момента по отношение на гарантиране на по-високи социални стандарти и заплащане на трудещите се, възможностите за подкрепа на уязвимите групи в страната, очакваната подкрепа за редица групи в българското общество през следващите години. "Овладяването на демографската криза у нас и справянето с дисбалансите между отделните региони е ключов приоритет за българското правителство. Работим много сериозно в тази посока“, подчерта вицепремиерът.

След церемонията по откриването на 4-тото международно изложение "Китай-ЦИЕ Зафиров разгледа отделните щандовете в рамките Международното изложение за внос на потребителски стоки в Китай. Поставен бе специален акцент върху българския щанд.