Военният министър: Техническите проблеми с Ф-16 не са политически

© Фокус
Това заяви пред журналисти министърът на отбраната Атанас Запрянов след тържествения водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия.
Ситуацията със самолетите Ф-16
“Очакваме да ни изпратят устройството, което трябва да заменим до края на тази или началото на следващата седмица. Ще продължим с техкическото приемане на самолета. След което ще завършат тестове и изпитания и ще ни включат и следващия самолет в логистичното транспортиране от САЩ до България.
Ние тестваме всички системи - кораби, самолети, бойните машини. Всички технически проблеми, които възникнат, не смятаме, че са политически въпрос. Това са военно-технически въпроси, които съответният производител трябва да отстрани до момента, когато получим пълна функционалност на бойната единица и я въведем във въоръжение", заяви министърът.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви, че “Няма тема Ф-16 в Българската армия".
“Темата в българската армия е превъоръжаване и модернизация. Темповете са добри. Кое е основото за Ф-16? Да получим 8 самолета, да започнем тяхното приемане, да започнат пилотите приучването на най-новия модел на Ф-16. Ще има тема, ако не можем да вкараме Ф-16, радарите, системите за ПВО в общата интегрирана система на НАТО.
Некомплектът на армията
Началникът на отбрана заяви, че некомплектът в армията не трябва да бъде разглеждан в проценти.
“Некомплектът в отбтаната не трябва да се разглежда като процент, а като способност на Въоръжените сили да си изпълняват задачите. По стандартите на НАТО 70-75% стигат за обявяване на първоначални оперативни способности. Готови за мисия стигат 90%. Некомплектът в Българската армия е под контрол", коментира адмирал Ефтимов.
Попитани защо няма военна техника на парада, министърът на отбраната отговори: “Няма никаква. Това е част от финансовия ресурс. Бюджетът е много ограничен".