Илияна Йотова по повод блокажа на парламента, предаде репортер на "Фокус".
Според Йотова председателят на Народното събрание трябва да бъде фигура, която да "сложи ред и да успокои духовете", за да може да се пристъпи към важните законопроекти.
Попитана за това какво биха означавали осми парламентарни избори, тя отговори: "Това би означавало много тежка диагноза за нас. Виждате, че Конституционния съд е безпрецедентно натоварен с толкова много дела за касиране на изборите. Такава голяма криза лично аз не помня".
Йотова коментира и жалбите, отправени до КС, във връзка с промените в Конституцията.
"Сякаш по ирония на съдбата промените текстове в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели. Заради тези промени днес не може да се избере председател на Народното събрание. Част от проблема за избора се корени в тези променени текстове", заяви тя.
Според нея партиите вече не мислят единствено за това дали личността, която заеме поста на председател на парламента, би могла да ръководи успешно законодателния орган, а дали би била и добър министър-председател.
Вицепрезидентът отбеляза, че докато не се избере председател на парламента и не се конституират парламентарните групи, няма как да започнат консултациите за връчването на мандатите за съставяне на правителство.
Мисля, че партиите ще проявят разум, за да може да се отпуши конституирането на Народното събрание, за да може президентът да започне с консултациите с политическите партии и да се върви към съставяне на правителство. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Вицепрезидентът: По ирония на съдбата промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели
© Булфото
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Наш известен лекар: Здравеопазването ни ще се оправи, когато на T...
22:43 / 24.01.2025
Прочитът на икономистите за седмичните решения на управляващите: ...
22:46 / 24.01.2025
Премиерът Росен Желязков: Ще чувам думата на Борисов
21:56 / 24.01.2025
Адвокат по медицинско право: Семействата на болните деца се движа...
21:54 / 24.01.2025
Нели Куцкова: Замерянето на депутатите с обвинения, разделянето н...
21:49 / 24.01.2025
Задържаха шестима българи за мащабна финансова измама в Люксембур...
21:45 / 24.01.2025
Актуални теми