Странен е интересът към закупуване на самолети "Грипен" и въвеждането на термина "междинен боен самолет", при положение, че има ясни решения на НС. Това каза за Радио "Фокус“ Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната. По думите му, в момента се търси заобикаляне на парламента. Механизмите предвиждат използването на самолети на съюзници, както в много други страни, уточни Шаламанов и добави, че тази идея на служебния министър буди у него сериозно смущение.

"Имам усещането, че се търсят варианти да се заобиколи процедурата на одобрение от парламента, като се говори за закупуване чрез оперативния бюджет на МО на втора ескадрила. Това сериозно ще наруши цялостната програма за превъоръжаване на България. Ние нямаме ресурс да поддържаме две ескадрили, дори една поддържаме трудно, добави бившият военен министър. "Това за мен е необяснимо и не може да бъде толерирано без обсъждане в Комисията по отбрана в парламента“, каза Шаламанов.

По думите му, става въпрос за една от най-скъпите платформи и опит това да се предреши без консултации в парламента, където няма проект за заместващ самолет.

Единственият вариант е може би с оперативния бюджет на ВВС да се вземе на лизинг този самолет, докато бъде овладян Ф16, каза военният експерт. Но тук се поражда и въпросът как нашите пилоти и техници ще овладеят за седмица Грипен, а за Ф16 ще им трябват месеци.  Това допълнително създава усещането, че ние искаме да защитим интереса на някой друг, а не толкова на България, каза още Шаламанов.  

Според него, сложният казус ще доведе до напрежение в отношенията на страната ни както със САЩ, така и с Швеция.

По думите на Велизар Шаламанов, именно фаворизирането на Грипен са довели до забавянето на доставката на Ф16 още през 2017 година.

Цоня Събчева