Юлиян Попов и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Кириакос Какурис подписаха Споразумение за услуги за консултантска подкрепа на проекти между Европейската инвестиционна банка и Министерство на околната среда и водите, предаде репортер на "Фокус". Министър Попов благодари за сътрудничеството.
"Ние сме абсолютно ключово министерство по всички инвестиционни проекти в страната", допълни Юлиян Попов. Споразумението предвижда ЕИБ да предостави на Програма "Околна среда" 2021-2027 г. подкрепа за ефективното изпълнение и управление на стратегически инвестиции по приоритети "Води", "Отпадъци" и "Биологично разнообразие" на програмата. Общата стойност на инвестицията е 4 889 575 лева безвъзмездна финансова помощ. Експертната подкрепа се предоставя за изпълнението на 8 проекта с бенефициенти ВиК оператори, разработване на проекти, свързани с центрове за разделно събиране и повторно използване на отпадъци, и гарантиране изпълнението на мерките от Националната рамка за приоритетни действия за НАТУРА 2000.
"Ние ще постигнем значително намаляване на тежестите в инвестиционния процес", каза министър Попов. Кириакос Какурис заяви, че Европейската инвестиционна банка инвестира огромни суми в зелени инициативи.
"Обикновено банките се свързват с финанси, но ние помагаме на нашите партньори в организиране и осъществяване на проекти. Ще продължим да си сътрудничи за ключови инфраструктурни проекти в България", допълни Какурис.
Подписано беше още едно споразумение - "За представяне на консултантска помощ на малки и стартиращи компании. Това е пилотно споразумение, в което участват 5 държави. То беше подписано между министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева и Кириакос Какурис.
"Този вид компании са в предните редици за създаване на нови технологични решения. Благодарим на Европейската инвестиционна банка, която припозна нуждата от подобно партньорство. Искаме да превърнем България в привлекателна инвестиционна дестинация", каза министър Стойчева.
Министърът на околната среда и водите Важно споразумение подписаха Юлиян Попов и Кириакос Какурис
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
21:26 / 01.05.2025
Кой колко взима в България?
20:39 / 01.05.2025
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
19:46 / 01.05.2025
Синдикатите: Увеличаването на пенсионната възраст е категорично н...
18:01 / 01.05.2025
Стоилка Арсова: Няма да има промени при картовите и платежните оп...
17:34 / 01.05.2025
Добра новина за хората с просрочени задължения
17:09 / 01.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21333) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19633) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12133) | 23% | ![]() |