Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса, сподели в интервю за NOVA NEWS, че пазарите в момента са спокойни и ако не настъпят сериозни политически събития, особено войни, тази стабилност може да се задържи поне до края на лятото.

Той разказа, че цените на хлебната пшеница на световните борси като тези в САЩ и Франция са спаднали с 10 до 13 процента за година, благодарение на много добрата реколта – над 806 милиона тона. Сходна е тенденцията и в Черноморския регион, включително България.

При царевицата се очаква жътвата през септември, но още отсега се вижда понижение в цените. По думите на Симов, реколтата тази година ще е над 1.2 милиарда тона. Единствено в Украйна се наблюдава леко повишение, но той е оптимист, че цената ще се изравни с миналогодишната – около 230 долара на тон.

Слънчогледът също е поскъпнал спрямо миналата година – търгува се на около 520 долара за тон, но се очаква корекция след жътвата. Подобна е и ситуацията с олиото, което в Ротердам е поскъпнало с 14% до 1200 долара на тон. И там Симов очаква спад с новата реколта.

По отношение на захарта, тя поевтинява за втора поредна година, като рафинираната захар е с около 15–16% по-евтина – заради спаднало потребление при непроменено производство.

Цената на петрола също е спаднала – с около 16% спрямо миналата година, въпреки лекото повишение през лятото заради сезонното търсене.

Симов увери, че няма причини за рязко поскъпване на която и да е стока и подчерта, че дори цените на металите са стабилни. Според него, ако няма непредвидени политически кризи, пазарът ще остане спокоен поне до есента.