Инфлацията ще продължи да расте, докато не обуздаем цените на горивата. Това каза за сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова. 

"Още в началото на годината казахме, че това трябва да е основна цел. Да, диверсификация – да, но когато си осигурил алтернативни, евтини, достъпни горива. Всички знаят, че в производството на който и да е продукт се използва гориво – газ, бензин, пропан-бутан, каквото и да е. Без горива това не може да се случи. Спомняте си вероятно, че в началото на годината най-високият ръст беше на транспорта. Защо? 80%, 80% имаше. Именно заради цената на горивата", каза тя.

Григорова уточни, че това е кръвоносната система на една икономика и ако не успеем да удържим достъпните цени на тази кръвоносна система, няма как да не се отрази на цялото тяло. Според нея е трябвало да се продължи договорът с "Газпром".

"Това, което трябваше да се направи, трябваше да се направи от предходното правителство. Първо, трябваше да се продължи договорът с "Газпром“. Второ, трябва да напомня, че когато Европейският съюз, включително и България, наложи санкции върху петрола, тогава българското правителство успя да извоюва много добра дерогация за петрола, т.е. ние ще можем да продължаваме да внасяме петрол, да преработваме суровия петрол и включително да изнасяме преработените продукти, а това беше една много добра услуга за "Лукойл“. И срещу това ние трябваше да поискаме, да настояваме цената ни поне да се задържи на миналогодишните нива, каквото може да се случи".

Ваня Григорова каза още, че българите си позволяват да оцеляват. 

"Позволява си да си купува основни хранителни стоки, да си плаща наема и сметките все още, докато това не стане непоносимо и невъзможно за него", уточни икономическият съветник.

Това, от което спестяваме са почивки и култура, и е нормално, според Григорова. 

"В крайна сметка, пирамидата на Маслоу казва, че трябва да се задоволяват първо физиологичните нужди на човека и след това духовните. Именно това е, което правим сега, и ще правим в следващите месеци".

Общото увеличение на цените е видимо, категорична бе Ваня Григорова.

"Докато преди няколко месеца цената на едно яйце – съжалявам, че влизам в такива битовизми може би, но това е, което се вижда – докато цената на едно яйце беше 30 стотинки в магазина, сега примерно може да се намери под 40. Млякото и млечните продукти наистина много се увеличиха, цената им адски много се увеличи. Млякото, което аз ползвам, беше около 1 лев, сега може да се намери най-евтино около 1,40 лева. Очевиден е ръстът, даже е по-висок от този, който споменахте вие – вие казахте 30%, при това при този продукт е поне 40%. Това в рамките на една година е наистина унищожително".

Вече започваме да променяме, каза специалистът - търсим не средните нива на продуктите, а ниските, защото заплатата не се е увеличила значително. Според Григорова положението ще стане още по-сложно, ако се стигне до затваряне на училища за "дървени ваканции“.

Във връзка с това как хората да пестят от средства тази зима Ваня Григорова препоръча българите да се запасят със зимнина.

"Това, което можем и трябва да правим всички ние, е да се запасим според мен със зимнина. Това не е чуждо на българина. Дори да не е затруднен, той прави това, тъй като ни е традиция. За съжаление, за отоплението не бих могла да дам почти никакви препоръки, тъй като от една страна увеличението на цената на газа вече доведе до изключване на цели блокове от газопреносната система, при положение че още не сме започнали отоплителния сезон".

Над 1000 лева чисто трябва да бъде заплатата на човек, за да може да се справя, категорична бе Ваня Григорова.