В българското неделно училище във Виена разказаха историята на световноизвестен варненец

© МОН
Тържеството бе организирано в рамките на Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите", по която работи неделното училище в австрийската столица. По тази програма се подкрепят българските общности зад граница за съхраняването на националната, културната, родовата и духовната идентичност, опазването и популяризирането на българското културно-историческо и родово наследство, както и за популяризиране на приноса на съвременните българи, живеещи в чужбина.
Над 150 участници и гости от българската общественост във Виена, видни представители на културните и научните среди на Австрия и България се събраха, за да видят филма на журналиста Георги Тошев, създаден в партньорство с училището, за историята на нашия сънародник. Той специално поздрави МОН, че дава възможност да се разказват истории на българите, независимо къде живеят по света. Неговият разказ за художника е за живота между Варна и Виена, каза авторът на представения за първи път филм.
Стоимен Стоилов е роден във Варна през 1944 година. Във филма той разказва за Черно море, за своето обучение в Националната художествена академия в София – как е изучавал различни техники, за да създаде свой стил.
Професорът е създател на Международното биенале на графиката във Варна и негов дългогодишен директор. Над 30 години живее и твори във Виена. Носител е на редица престижни национални и международни награди. Има самостоятелни изложби в двореца "Порчиа" и в музея "Егон Шиле" в Австрия, в "Лайъм алън мюзиъм ъф арт" в САЩ, в частни галерии в Пърт, Западна Австралия и из цяла Европа.
Негови произведения притежават Музеят "Албертина" във Виена, Австрийското Министерство на външните работи, Френската библиотека и Фондът за съвременно изкуство към Лувъра в Париж, Конгресната библиотека във Вашингтон, Градската библиотека в Ню Йорк, Колекциите на университетите Принстън и Йейл, Колекцията "Джаф" на Университета Флорида Атлантик.
Проф. Стоилов е носител на Хердерова награда на Виенския университет за цялостно творчество. През 2009 г. е удостоен с титлата "професор" от Министерството на културата и Президента на Австрия за изключителни заслуги към развитието на културата и изкуството на австрийската държава. Той е носител и на орден "Стара планина" I-ва степен на Република България.
"Изкуството на Стоимен Стоилов със своя уникален почерк и специфични техники, митове и легенди от Средиземноморието и цяла Европа прекрачва границите на времето от иконописта и венецианските фрески до днешните митове и го превръща в запазен знак за европейска култура", казва за твореца бившият канцлер на Австрия д-р Волфганг Шусел.
Посланикът ни във Виена Десислава Найденова-Господинова приветства участниците в събитието, като подчерта колко важен е реализираният проект – свързан с културата и образованието – ценности, за които няма граници.
Държавният експерт от МОН Владима Попова-Накова поздрави екипа на училищния ръководител Сълзица Громан за включването в програмата за неразказаните истории на българите, както и за празника на светите братя Кирил и Методий и предстоящия 24 май.
Сред гостите на форума беше проф. Конова, директор на дом "Витгенщайн“, както и преподаватели от Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий“.
По време на събитието възпитаници на неделното училище рецитираха стихове и представиха музикални изпълнения от българския фолклор, както и класически произведения. Прозвуча и химнът "Върви, народе възродени“.
В училището във Виена се обучават над 150 деца и ученици. То е в Списъка на българските неделни училища, които се финансират от българската държава.
МОН реализира 3 национални програми, насочени към българските общности в чужбина. Това са "Роден език и култура зад граница", "Неразказаните истории на българите“ и "България – образователни маршрути".
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Финансист: Еврото поскъпва сериозно, готови сме за него
22:34 / 06.05.2025
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
21:02 / 06.05.2025
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
19:40 / 06.05.2025
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
20:00 / 06.05.2025
Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e би...
17:40 / 06.05.2025
Над 160 млади гвардейци посетиха Народното събрание
15:38 / 06.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21475) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19745) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12193) | 23% | ![]() |