Управляващи и опозиция влязоха в спор за референдума за еврото

© Булфото
Темата бе повдигната от парламентарната група на "Възраждане", чието подобно предложение бе отхвърлено от мнозинството в залата при разглеждането на седмичната програма на Народното събрание.
Народният представител Петър Петров подчерта, че от "Възраждане" оформят искането за оставката на председателя на парламента Наталия Киселова.
"Седящите от ляво на мен "Има такъв народ" не се подписаха на такава точка за подписването за референдум, въпреки че обясняват навсякъде, че те били "за" референдум. Те гласувах "против" включването на тази точка в дневния ред, въпреки че навсякъде обясняват как те са "за" референдум", заяви Петров.
След това той нарече парламентарната група на ИТН "обслужващ персонал на Делян Пеевски" и заяви, че поведението им в зала се командва от "ДПС-Ново начало".
В отговор на тези думи лидерът на групата Тошко Йорданов излезе на парламентарната трибуна. Той се обърна към председателя на парламента и я призова да "прекъсва комплексирани представители на политически партии".
"В невъзможността си да организират нещо обвиняват други, включително, говорейки кой кого командва, при положение че те ходеха на едно място сега", заяви Йорданов.
Той поясни, че "Възраждане" не могат да очакват подкрепа от ИТН, която е на обратното мнение по въпроса за въвеждането на еврото.
"Всеки един, който има някакво желание да очаква подкрепа от нас, без да го подкрепяме, това наистина е малоумно", каза той.
Петър Петров поиска процедура по начина на водене, в която заяви, че ИТН са подкрепили предложението за референдум срещу еврото в предходното издание на парламента.
"Племето на зулусите имат една много известна приказка, която звучи така: "Когато гласуваш всичко възможно с "Ново начало", то ти си зависим и изпълняваш нарежданията на "Ново начало", заяви той.
Тошко Йорданов взе думата, за да обясни, че ИТН са подкрепили "Възраждане" за инциирането на референдума, но не и за разглеждането му като точка в дневния ред. Той нарече "Възраждане" "политически импотентни" и подчерта, че те не трябва да очакват гласове от парламентарната им група.
Костадин Костадинов също се включи в спора, като заяви, че миналата година ИТН са дали подкрепата си за провеждането на референдум и са го защитавали от парламентарната трибуна. Костадинов изчете и самото предложение.
Тошко Йорданов призна, че е "забравил", но поясни, че тогава групата на ИТН е "вървяла по емоцията" заради решението на парламента да не уважи гражданската инициатива. Той отчете действията си като грешка.
"Ние като политическа партия нямаме нужда да подкрепяме предложения на други партии. Когато влезе по законов път предложение за референдум, ние ще гласуваме да се случим. Грешка е било, сега се поправяме и постъпваме правилно", заяви той.
"Величие" излязоха с декларация, в която призоваха за провеждането на референдума: "Изразяваме остра непримиримост с едноличното разпореждане за връщането на предложението на държавния глава Напомняме, че съгласно чл. 1 от Конституцията на Република България цялата държавна власт произтича от народа, а чрез референдум въпросите се решават по най-демократичен и най-представителен начин".
Партията на Ивелин Михайлов също поиска оставката на Наталия Киселова.
ДПС на Доган също излезе с декларация, в която обвини управляващите, че не са успели да успокоят страховете на гражданите около приемането на евровалутата.
"Към днешна дата не е без основание въпросът чувства ли се наистина готов българският народ и бизнесът да приемат еврото. Това е въпрос за отговорност и държавност", заяви Марио Рангелов.
ДПС-ДПС каза, че България трябва да завърши своя европейски път, като приеме еврото, но това трябва според тях трябва да се случи в диалог с обществото. Въпреки това, те декларираха, че подкрепят членството на страната ни в паричния съюз от 1 януари 2026 година.