Да бъда учител е сбъдване на детската ми мечта. Непрекъснато намирам мотивацията вътре в себе си, защото знам какво съм положила, за да стигна тук. Мотивират ме и моите ученици – те са искра, любов, непрекъснато предизвикателство, което те държи в кондиция. Това каза в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова учителят по български език и литература в 119 училище "Академик Михаил Арнаудов“ Лилия Керезова, носител на специалната награда на Председателя на Синдиката на българските учители в 25-ия конкурс на СБУ "Учител на годината".

По думите й когато комуникацията с младите хора се случва на една и съща различна вибрация, комуникацията е лесна, и тогава има връзка между учител и ученик. "А когато говорим на един език, нещата се случват. Но е много важно да имаме доверие,“ каза тя и допълни, че към тийнейджърите, на които преподава, подхожда с уважение, като ги кара да се чувстват личности, които са ценни, като хора, които изграждат тепърва себе си. "По този начин ние съвместно растем непрекъснато.“

Способността да бъдеш едновременно близък и авторитета не е лесна за постигане, споделя още тя и разказва, че за нея това е част от магията да си добър учител. Според нея се забелязват тенденции за завръщане на уважението към учителската професия. "Все още обаче имаме път, който трябва да извървим, за да може учителската професия да се завърне в нивата, които е била някога. Училището и учителят са много важни фигури в живота на всеки един човек, независимо в каква професия ще се развива за напред.“

Лилия Керезова е категорична, че трябва да има промени в образователната система, като за нея е важно да се върви с темпа на самите ученици. "Много е динамично времето в което живеем. Техните нужди, желания, разбиранията им. Дори не можем да стъпим върху образователната система, в която съм завършила аз – само преди 8 години съм излязла от средното училище и нещата са много различни. Така че трябва да се адаптираме към техните нужди.“

Връзката учител, ученик и родител е абсолютно неразривна и тя трябва да остане цяла, отбеляза също тя и допълни, че учител, родител и ученик са трите стълба, които трябва да останат здрави, за да може ученика да порасне стойностен човек. И дори понякога да се случва родителите да не са съгласни с решенията на учителите, родителите трябва да се доверят на учителя, че решението му е за добро за развитието на детето. "В много от случаите родителят всъщност не познава училищното лице на детето, което създава проблеми.“

Лилия Керезова сподели също, че на празника на светите братя Кирил и Методий 24 май ще бъде отличена и с почетната награда "Неофит Рилски“, която се връчва за професионални успехи. "За мен признанието на първо място следва от моите ученици. Но все пак, когато има такъв тип награда, това е за личното ти емоционално удовлетворение, че ти си постигнал нещо и това нещо е видяно и оценено.“