Опитваме се да предотвратим и намалим рисковете фактори, да подкрепим процесите, които биха помогнали един млад човек да не стига до зависимост. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус" Светла Иванова – психолог и бивш зависим, която помага на хора да се справят с наркоманията по проект "На линия сме“. "Няма страшни и забранени емоции. Имаме право да изпитваме всички емоции, въпросът е как ги отработваме“, добави психологът.

За да се развие зависимо поведение се преминава един дълъг процес, разказа още тя. Той започва от там, че човек иска да избяга от реалността – вътрешна или външна. "Човек не може да се справи със себе си, с чувствата и емоциите или не може да приеме реалността отвън такава, каквато е. Това е форма на бягство“, обясни Светла Иванова и обясни, че хората, които развиват зависимо поведение, не са слабохарактерни, безволеви или слаби хора, "напротив, когато човек навлезе в зависимостта, мозъчният център, който отговаря за волевите процеси, просто спира да функционира правилно“.

Психологът Светла Иванова разясни още, че всеки проблем е причинен от набор от фактори, които трябва да бъдат напълно разбрани, за да се работи върху тях. "Това са травматични ситуации, за които нямаме механизми за справяне. Но факт е, че едни хора се справят, други не се справят. Точно затова се казва, че моделът на зависимостта е биопсихосоциален: от една страна има значение средата, в която живеем и функционираме, от друга страна чисто биологични фактори имат значение за това дали един човек е склонен към зависимо поведение или не, и съответно психическата структура и уменията за справяне в трудна ситуация.“

За да бъдат предпазени децата, младите хора да не изпадат в зависимости, според Светла Иванова е добре да се започне от много рано разговорът с тях: "Важно е много ясно и простичко да заявим отношението си за употребата на алкохол, наркотици и всички други рискови вещества. Много е важно да отправяме правилните послания към нашите деца.“