Стойчо Кацаров.
"Не за пръв път се стига до такъв казус и то не само за кабинетите по УНГ. Ако в София има само един кабинет, знаете ли колко има в по-малките градове? Нула“, обясни той.
Според него това не е нормално и причината да се стига до такова напрежение по празниците е в това, че държавата се меси в работата на болниците. "Ще ви дам пример: Всички хранителни магазини работеха и хората пазаруваха. Тяхната потребност за храна беше задоволена – без опашки, без чакане и без напрежение“, посочи още д-р Кацаров.
Той недоумява "защо друга потребност – да получиш медицинска помощ, се оказва незадоволена“.
"Разликата между хранителните магазини и болниците е, че първите оперират на свободния пазар, т.е. никой не ги принуждава да работят по Коледа и Нова година. В здравеопазването обаче държавата се е намесила – тя е написала едни правила за начина на предоставяне на медицинска помощ, създала е организация и е определила заплащането за този труд“, поясни д-р Кацаров.
Той е категоричен, че вината за липсата на достатъчно работещи лекарски кабинети по празниците е на държавата. Решението на проблема изисква обстоен анализ на проблемите в сектора, посочи още експертът.
На първо място според него трябва всяка общинска болница да разполага със спешни кабинети – критериите за тяхното разкриване в момента са твърде завишени. "Едно от решенията е да се занижат тези критерии и да се разкрият такива отделения. Тогава лекарите ще имат интерес да дават дежурства в тях по празниците“, посочи д-р Кацаров.
В София има един кабинет УНГ, а в провинцията – нула. Това каза в студиото на bTV председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров: В София има един кабинет УНГ, а в провинцията? Нула

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Социологът Евелина Славкова: МЕЧ ще се възползват от тази ситуаци...
19:50 / 21.03.2025
Очевидец: Това е жесток удар
18:56 / 21.03.2025
Христина Христова: Бюджетът ще има актуализация след конвергентни...
18:15 / 21.03.2025
ПП-ДБ: Председателят на НС тази сутрин приложи правилника по недо...
17:10 / 21.03.2025
Ахмед Доган губи делото за правата върху марката "ДПС"
17:04 / 21.03.2025
БНБ с притеснителни данни за финансовото състояние на страната
16:54 / 21.03.2025
Актуални теми