Управляващите от "Прогресивна България“ подготвят промени в правилника на Народното събрание и нови мерки срещу инфлацията. Това заяви депутатът и член на временната комисия по бюджет и финанси Стефан Белче пред bTV.
Белчев допусна, че преди окончателното приемане на правилника може да има отстъпки и промени след дебатите в пленарната зала. Депутатът коментира и подготвяните промени за възнагражденията на народните представители.
" С това предложение на практика заковаваме заплатите на едно ниво“, каза още той.
По думите му целта на новите правила е "връщане на нормалността“ в работата на парламента.
"Парламентът в последните години беше повече шоу, отколкото място за съзидателни действия“, каза Белчев.
Той отрече твърденията на опозицията, че с промените управляващите се опитват да ограничат правото ѝ на изказвания.
"Не бих казал, че това е форма на смачкване. Целта е да се спрат шиканиранията и бавенето на работата“, обясни депутатът.
По думите му се обсъжда депутатските заплати вече да не бъдат автоматично обвързани със средната работна заплата.
"Предложението е народните представители да получават основно месечно възнаграждение в размер на 4326 евро“, обясни Белчев.
Той уточни, че заплатите ще могат да се променят само чрез Закона за държавния бюджет.
Управляващите подготвят и увеличение на максималния осигурителен доход до 2300 евро. Според Белчев това не е увеличение на данъци, а "инвестиция в бъдещите пенсии“.
"По този начин подкрепяме НОИ, а това в бъдеще ще се отрази и на пенсиите на тези хора“, заяви депутатът.
Белчев коментира и подготвяните законови промени за засилване правомощията на Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите.
Той добави, че има критики към идеята за "справедлива цена“, но според него пазарът не функционира нормално.
"Всеки, който отиде в магазина, вижда, че нещата не стоят по най-нормалния начин“, каза той.
По думите му вече се забелязва известно понижение на цените в част от търговските вериги.
"Не знам дали има връзка с предстоящите мерки, но определено има разлика“, допълни Белчев.
Депутатът потвърди, че Министерството на финансите продължава разчетите за нов държавен дълг.
"Таванът е фиксиран на 10 милиарда, но няма да се стигне до тази сума“, увери той.



08:29 / 28.05.2026
511





