Правото на отпуск е темата, която засяга всеки работещ у нас, но как точно се изчисляват дните си е цяла наука.

"Фокус" събра законовите нормативи, които ще ви дадат ясна представа на колко дни имате право според месеца от годината и какви са забранените "шмекерии“.

Съгласно чл. 155, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/, всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск. За да ползва това право е необходимо да е придобил най-малко 4 месеца трудов стаж. Без значение е дали този стаж е при един или повече работодатели. Веднъж придобито, правото на платен годишен отпуск се запазва до края на трудовата дейност на работника или служителя.

Ако част от тези 4 месеца е придобита в края на една календарна година, а останалата част е придобита в началото на новата календарна година, то според чл.22 от НРВПО лицето има право на платен годишен отпуск за първата календарна година, който е пропорционален на трудовия му стаж през тази година.

За втората година се придобива право на пълния размер на годишния отпуск.

В случай, че служител работи на непълно работно време, полагаемият платен отпуск за него се изчислява пропорционално на времето, което за него е признато за трудов стаж, според чл.23 ал.2 от НРВПО.

Начинът, по който полагаемият отпуск се изчислява за лицата е спрямо платеният годишен отпуск, който фирмата предлага. Да приемем задължителните 20 дни за изходна база. В този случай се разделят дните полагаем отпуск по договор (20 дни) на 12 месеца. По този начин ще се изчисли по колко дни платен годишен отпуск се полагат на лицето за един месец. 20 работни дни / 12 месеца = 1.67 дни/месечно.

Пример: Ако решиш да излезеш в отпуск през февруари, ще имаш право на 3 дни.

Правилото за месеца от годината и броя дни е релевантно за всеки служител, независимо от трудовия му стаж. За да бъда по-ясна ще кажа, че дори да имате 20-годишен стаж и решите да излезете в отпуск сега – през май, ще имате право на само 8 дни /важи формулата: 20 работни дни / 12 месеца = 20 раб.дни / 12 месеца = 1.67 дни.

Това се прави защото има и недобросъвестни работници, които решават да напуснат без предварително да уведомят за това. Взимат си пълния отпуск от 20 дни и отивайки при новия работодател, броячът се занулява.

Пример: Февруари решавате да вземете пълната си отпуска/ако работодателят разреши е възможно/, март напускате и отивате при нов работодател. Той ще ви изчисли, че до края на годината имате право на отпуск за 10 календарни месеца / по формулата 1.67 дни на месец/, означава, че ще имате нови 16 дена.

"Фокус" ви предупреждава – подобни сметки са без кръчмар и няма как да се получи, защото счетоводителите дебнат.