Прекратяването на пенсиите се извършва от длъжностното лице, на което е възложено ръководството по пенсионното осигуряване, без да е необходимо пенсионерите или техните наследници да подават заявление (това не изключва необходимостта от представяне на доказателства – документи, водещи до прекратяване на пенсия или добавката – дипломиране, сключване на граждански брак и т.н.). "Фокус" потърси експертна информация от НОИ.

Пенсията се прекратява с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството по пенсионното осигуряване, когато:

– пенсионерът почине;

– детето навърши възрастта, до която може да получава наследствена или персонална пенсия, или е осиновено при условията на чл. 101 от Семейния кодекс 

– отпадне основанието за получаването й;

– пенсионерът не се яви за преосвидетелстване от органите на експертизата на работоспособността, след като е служебно повикан

– преживелият съпруг, който получава наследствена пенсия, встъпи в брак;

Когато пенсионерът е починал пенсията му се прекратява от края на месеца, през който е починал. В останалите случаи пенсията се прекратява от датата, на която е възникнало основанието за прекратяването.