Презумпцията за споделено родителство е възможна единствено когато няма обективни пречки за това, когато има доказан родителски капацитет. Съдът не е способен да задължи да упражнява споделено родителство. Това каза основателят на Фондация "За споделено родителство“ Слави Несторов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Днес в Аулата на Софийския университет се проведе открит дебат по новите предложения за промяна в Семейния кодекс, касаещи споделеното родителство.

В момента 65% от двойките се разделят в първите пет години. Голяма част от тях изпадат в тежък родителски конфликт. "Презумпцията за споделено родителство може да даде тази облекчаваща "ваксина“ да се намали домашното насилие и родителското отчуждение. Има доказани практики от други държави, които да бъдат пример, и ние да не откриваме топлата вода“, коментира Несторов.

В момента в повечето случаи съдът постановява равен родителски капацитет. "Дирекция "Социално подпомагане“ и Държавна агенция за закрила на детето издават доклад, който показва, че родителите имат добър родителски капацитет. В сегашната рамка на закона единият родител автоматично става "неделен“ и е изключен от живота на детето, защото прекарва само първа и трета неделя в живота на детето си“, обясни Слави Несторов.

Най-доброто за едно дете е то да бъде отглеждано в здраво семейство. Следващата най-добра форма е тази на споделено родителство, заяви той. "И в момента законът позволява да има споразумение за споделено родителство, което не се решава от съда. Поправката, която искаме да внесем от Фондация "За споделено родителство“, е да има възможност, когато няма наличие на обективни фактори – насилие, алкохолизъм и други пристрастия, детето да има възможност да прекарва поне 30% от времето с единия родител“, обясни председателят на фондацията.

В нито един от законопроектите не е предложено задължително споделено родителство, подчерта той.