Първо огнище на шарка по дребните преживни животни от близо пет месеца насам е установено в Първомай. По информация на властите всички животни в засегнатата ферма вече са евтаназирани с цел ограничаване на разпространението на заболяването.
Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев призова стопаните да бъдат изключително внимателни и да спазват стриктно мерките за биосигурност.
"Най-важното е да се преустанови всякакво внасяне на чужди животни и смесването на стада от различни стопанства. В района на Пловдив ограниченията за извеждане на животни и пашуване трябва да се спазват стриктно, тъй като има вероятност вирусът все още да циркулира в региона", заяви пред ФОКУС Караколев.
По думите му рискът от разпространение на заболяването остава, дори след бързото ликвидиране на огнището. "Вирусът може да бъде пренесен по различни начини, включително чрез птици, хора, транспортни средства или замърсени материали", допълни той.
Караколев обърна внимание и на необходимостта всички животни да бъдат правилно идентифицирани и регистрирани. Той посочи, че при възникване на подобни ситуации държавни обезщетения се изплащат за идентифицирани животни, което прави регистрацията особено важна за стопаните.
Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация препоръчва да не се допускат външни лица във фермите, да се избягват посещения в други стопанства и да се извършва редовна дезинфекция на обувки, превозни средства и оборудване.
"Към момента няма информация за други установени огнища на заболяването. Въпреки това секторът остава в повишена готовност. Ситуацията се следи внимателно, тъй като през миналата година заразата е започнала с единични случаи, преди да се разпространи в множество стопанства", заключи Караколев.



15:54 / 23.06.2026
569


