Симеон Дянков.
Според него властта е взела бързо решение да отпусне 15 млн. лв. за служителите в транспорта в столицата "инстинктивно".
"Познавайки донякъде Бойко Борисов от предишната ни работа, предполагам, че той е реагирал така най-вече заради предстоящите матури. Но начина, по който се реши тази криза, създаде предпоставка за още повече проблеми - не само в София, а и в страната", каза още Дянков. И подчерта, че той не е привърженик на обвързването на заплатите в различни сектори със средната за България.
"Във Фискалния съвет започнахме да обсъждаме темата. Ще предложим, преди приемането на следващия бюджет в Народното събрание, да бъде заложено отпускането на по-големи суми – примерно – над 10 млн. лв., да се гласува от парламента", каза още Дянков.
Той коментира и приемането ни в еврозоната, като заяви, че вече трябва да се фокусираме върху стъпките, които ще предприемем след излизането на конвергентния доклад.
"Самите ние трябва да свършим много повече работа. Главно, за да се разберат страховете на хората относно приемането на еврото. Исканият референдум за това е по-скоро българска тема", смята Дянков.
Той разказа, че е говорил със случайно срещнати непознати хора в центъра на София, според които ефективна информационна кампания за еврото трябва да водят хора, които народът обича, на които вярва и са особено популярни. Като примери дали Григор Димитров и Карлос Насар.
Протести по принцип се правят преди да се приеме държавният бюджет. След това става трудно да се удовлетворяват конкретни искания. Но когато на някого се дадат пари, както стана преди седмица с градския транспорт в София, според мен е на пълно справедливо повече пари да искат и всички останали, които се чувстват онеправдани. И това не са само медиците. Това каза в ефира на NOVA председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър