Депутатите от комисията за контрол над службите ще изслушат ръководителите на ДАНС и Държавната агенция "Разузнаване". Поводът е констатацията в годишния доклад на ДАНС за 2024 година, че се запазва трайна тенденция чужденци да използват български визи за влизане на територията на България и да търсят начини за установяване в други европейски държави.

В документа пише, че се запазва трайна тенденция чужденци да използват български визи за влизане у нас, като след това търсят начини да се установят в други европейски държави.

Депутатите ще поискат информация колко такива лица са установени, използва ли се това за наливане на чужди агенти у нас, както и какви мерки се предприемат за противодействие на тази заплаха за сигурността.