Ръст на фалшивите сигнали до 112

©
Най-ниската финансова санкция е 200 лева. Внушителните 10 хиляди лева санкция трябва да платят 24-ма души. Те са подали сигнал и са били изпратени спешни екипи, без да е имало нужда от това, пише NOVA.
В статистиката попадат и 17 ученици, които са предадени на местни комисии за възпитателни мерки. Един ще полага обществено полезен труд.
Диана Димитрова вече 10 години е един от гласовете зад спешния телефон 112. Избира професията, за да бъде първата, която може да помогне при инцидент.
Десетки са сигналите, които получава ежедневно.
"Най-често приемаме сигнали за спешна помощ при пътнотранспортни произшествия. Те са страшно много и са неща, които, ако не ти отминат, няма как да продължиш напред", обясни Диана.
Редом с трагедиите и злополуките, стоят и обажданията с вицове и обиди. Предимно от психично болни, но някои се подават и от деца.
"Например, обажда се някой, употребил алкохол, и казва, че има пожар на определено място, а всъщност те просто си правят шега. Нашите оператори са обучени със набор от въпроси, които задават, за да може да разберат дали сигналът е фалшив, или не", разясни Борислав Георгиев от Дирекция "Национална система 112", отдел "Административно-наказателна дейност.
Системите на спешния център дават възможност да се проследи откъде е получен сигналът. За неверен такъв, паричните глоби варират от 200 до 10 000 лева. Децата се издават най-лесно при фалшиви сигнали.
"Повечето деца, когато подават фалшив сигнал, казват друг град, друго село, а не от това, което се обаждат. Чува се смях до тях или други деца подсказват какво да говорят", разказа Диана.
Заради все по-честите случаи на неверни сигнали, от "Национална система 112" призовават:
Ползвайте телефон 112 по предназначение, поради това, че се заема телефон, който помага на гражданите тогава, когато някой има нужда. А ако вашето обаждане е нерегламентирано за телефон 112 - подлежите на санкция.