Това, което крепи детето, е връзката с родителя. Ако тя е пълноценна, стабилна, детето ще се справи с това, че родителят е по-възрастен. Това каза клиничният психолог и психоаналитик д-р Весела Банова в предаването "Денят на фокус" на "Фокус"

"По-възрастните родители са по-осъзнати хора, те са по-информирани, четат и се интересуват от това как да спомогнат за развитието на детето си", посочи специалистът.  

"Понякога детето се превръща в свръхценност поради трудния начин, по който то идва в живота на двойката. Може би тогава можем да говорим за по-трескава свръхзагриженост и свръхобгрижване“, заяви д-р Банова. 

Тинейджърът винаги е носител на нещо ново и родителят трябва да намери нови, различни думи, за да разговаря с него, думи, които да отговарят на промяната, на това, което му се случва, посочи психоаналитикът. При по-младите родители разликата с поколението на детето в тинейджърска възраст е по-малка.

"Но ако младият човек не е минал никаква работа по себепознание, той не е в състояние да разпознае това, което е преживял преди няколко години, в порасналото си дете. Трябва да може да слуша внимателно, понякога да влиза в ролята на преводач и да прояви уважение към нещо, което е трудно първоначално да респектира, защото промяната понякога е гротескна. Това изисква по-скоро ти малко да познаваш себе си, за да може да слушаш внимателно, да можеш да проявиш любопитство. Това не е свързано с възрастта на родителя", заключи д-р Банова.