Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Два от тях са внесени от Министерския съвет, а третият - от заместник-председателя на ДСБ Йордан Иванов, който е част от коалицията "Демократична България", предаде репортер на ФОКУС.
Предложените изменения са насочени към засилване на защитата на гражданите в досъдебната фаза на процеса, промени в работата на прокуратурата и усъвършенстване на механизма за разследване на главния прокурор.
Какво предвиждат приетите промени?
С част от предложенията се предвижда контролиращият прокурор да има разширени правомощия върху действията на разследващия прокурор. В тях влиза възможност за проверка на актовете му, даване на задължителни указания и оценка на законосъобразността на процесуалните действия. Предвижда се също контролиращ прокурор да бъде определян още при образуването на производството, за да не остава разследването без надзор.
Законопроектите включват и задължителен съдебен контрол при прекратяване на наказателни производства срещу главния прокурор, както и по дела за определени корупционни престъпления, извършени от лица на висши публични длъжности.
Сред предложените промени е и задължение разследващите органи да информират заподозрените за техните процесуални права. Това включва правото на адвокат, правна помощ, превод при нужда, право на мълчание и информация за престъплението, по което се извършва проверката. При непълнолетни ще трябва да бъдат уведомявани и техните родители, настойници или лица, които се грижат за тях.
Предвиждат се и допълнителни права за обвиняемите, включително информация за възможните мерки за неотклонение, сроковете на задържане, условията за обжалване и реда за промяна на наложените мерки.
Обвиняемите ще бъдат уведомявани и за последствията при неявяване без уважителна причина пред органите на досъдебното производство или пред съда, както и че делото може да бъде разгледано и в тяхно отсъствие.
В законопроекта на Йордан Иванов е предвидена и изрична процедура за обжалване на прокурорското задържане. Според текстовете правото на жалба ще може да бъде упражнено веднага след връчването на постановлението, което цели бърз съдебен контрол върху ограничаването на свободата.



11:33 / 20.05.2026
393



