Министерството на околната среда и водите е сезирало органите на МВР и прокуратурата с цел проверка за нарушение на българското законодателство относно сключено в началото на миналата година Рамково споразумение за сътрудничество между МОСВ с министър Борислав Сандов и неправителствената организация Сдружение "Национална агенция за контрол на защитените територии" за сътрудничество, мониторинг и контрол на защитени зони.

Това стана ясно от отговора на служебния министър на околната среда и водите Росица Карамфилова – Благова на въпроси на народния представител от ГЕРБ-СДС доц. Стефан Шилев.

По време на парламентарния контрол пловдивският депутат попита дали е извършвана проверка на законосъобразността и целесъобразността на този договор, установени ли са действия в нарушение на българското законодателство, прекратен ли е договорът и дали са сезирани правоохранителните и други органи по този въпрос.

От страна на МОСВ е прецедент подписването на споразумение с НПО с предмет, включващ дейност по контрол. Дейностите по контрол са нормативно определени и са възложени от законодателя на органите на изпълнителната власт, заяви от парламентарната трибуна министър Карамфилова – Благова.

В отговора си тя посочва още, че при извършени проверки на Инспектората на МОСВ е установено изготвяне, подписване и подпечатване на документи без съгласуване със служители на екоминистерството в нарушение на редица правила.

На 10-ти октомври 2022 г. с писма са сезирани МВР и Върховна касационна прокуратура, която по информация на МОСВ е образувала преписка.

Стана ясно още, че са предприети действия за доброволно прекратяване на споразумението, но председателят на сдружението отказва съдействие. Въпреки опитите за връчване на нотариална покана за прекратяване на споразумението поради нищожност на основание ЗЗД и преустановяване на всякакви дейности в защитените зони, тя не е връчена, тъй като офисите на организацията са освободени и представителите не са открити.

В реплика доц. Стефан Шилев изрази възмущението си от това, че български вицепремиер може да преотстъпи контрола и мониторинга по мрежата Натура 2000, сключвайки договор с фирма-фантом.

Установено е, че не е имало заплащане на извършените "услуги“ по мониторинг, контрол и охрана на защитената зона. Според него тези безвъзмездни действия от страна на НПО-то повдигат редица въпроси за неговите цели и финансирането на дейността му. Доцент Шилев подчерта, че целите, поставени в Закона за защитените територии и Закона за биологично разнообразие, са ясно определени и са свързани с опазване, съхраняване и развитие на българската природаи биоразнообразие като национално богатство. Зоните от националната екологична мрежа Натура 2000 са и под особена форма на защита, опазване и възстановяване на природните местообитания и на видовете в естествените им хабитати с предимство пред всички други дейности в тях.