Шлизането в еврозоната е приоритет, който концентрира усилията на правителството. Нормалната опозиционна и управленска дейност ще се възстанови, след като стане ясно, че този национален приоритет е постигнат. Това каза ръководителят на катедра "Политология“ в Софийския университет "Свети Климент Охридски“ проф. Светослав Малинов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Конвергентният доклад е обща цел, заявена далеч преди формирането на правителството, отбеляза той. Част от опозицията подкрепя тази цел. "Смея да оприлича настоящата ситуация като временно примирие. След постигането на тази цел дори може да се постави въпроса за смисъла от съществуването на това правителство и за предсрочни избори, но дотогава предвиждам една пасивна и по-спокойна ситуация“, заяви проф. Малинов.

Според него е възможно въпросът за предсрочни избори да се постави дори от първата политическа сила, като това вероятно ще се случи в началото на тази година. "И понеже имаме неизбежни президентски избори през ноември следващата година, мисля, че в този период на практика ще се стигне до по-остра конфронтация, която ще бъде изразена в по-ярки политики, съответно фигурите, които ще участват в президентските избори“, прогнозира политологът.

Падането на правителството след позитивен доклад за еврозоната не би било в интерес на страната, категоричен бе проф. Малинов. Според него ПП-ДБ ще се възползват от поредния вот на недоверие срещу управляващите. "Опозицията може да си позволи такъв вот, на който ще изнесе документи, факти, ще атакува правителството, но няма да го постави под заплаха. Ако някой смята, че такъв вот няма смисъл, само искам да напомня, че по принцип вотовете на недоверие са повод за дискусия, за вътрешни реформи, дори за вътрешни кадрови размествания. Много добре знаем от българската история, че на практика почти никога не се стига до падане на правителството, освен ако това не е предизвестено и не е в някакъв смисъл ясно още преди това“, коментира той.

По думите му българският президент много отдавна не олицетворява единството на нацията, не е арбитър и посредник между конфликтните страни, а е активен политически участник. "Но тъкмо това прави ситуацията много странна за него, защото всичко, което прави, предполага пряко участие в политическия процес на парламентарно, може да кажем на партийно ниво. Той на практика продължава да действа изцяло против духа на Конституцията, без да я нарушава. Изглежда моментът за неговия политически проект, ако изобщо е имал план за такъв, отмина и в момента той просто изчаква, макар и не много пасивно, края на своя мандат“, коментира ръководителят на Катедра "Политология“ в Софийския университет.