Разиграване на пасове между институциите по повод повторното преброяване на бюлетини е заложено още в Изборния кодекс, където пише, че резултатите от парламентарните избори се оспорват пред Конституционния съд. Но Конституционният съд въобще не може да вземе самостоятелно решение относно изборите, защото това не е тяхна материя. И оттам вече идват и затрудненията. Каквото и да правят, те няма как да го направят компетентно, защото с друга материя се занимават. Така че нещата са заложени още в закона и от тук нататък почват тези въртележки. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият член на ЦИК и вещо лице към Конституционния съд при повторното преброяване на бюлетините проф. Красимир Калинов.

Според него е възможно и да има възможни чисто технически грешки, за което информират и от "Информационно обслужване“, че при въвеждането на данните са констатирали 3 групи технически грешки на експертите. Още повече, че въвеждането на данните не се е правило от експертите, а от технически сътрудници към експертните групи. "Така че напълно е възможно, макар че след това са проверявали нещата, да има разминаване в някои от листовете, които са дадени на "Информационно обслужване“.

По думите му при повторното преброяване са констатирани много грешки, като неправилно преброени бюлетини както чисто хартиените бюлетини, а и от хартиените бюлетини, които са печатани в секцията от принтера. Също така грешки в оценяването на недействителните бюлетини. "Според мен една голяма част от недействителните бюлетини бяха просто действителни, а са обявени за недействителни по простата причина, че дефинициите, които са заложени в Кодекса за недействителна бюлетина, са толкова много и толкова объркващи, че ако човек не е вътре в тази материя, а безспорно голяма част от членовете на СИК не са вътре в тази материя, то се допускат грешки.“

Попълването на празни бюлетини, което беше засечено от видеонаблюдението, са преброени като действителни, тъй като според експерта нямаме критерии, по който да ги различим. "С други думи, каквото и да броим, каквото и да правим, тези фалшиви бюлетини се стоят там като действителни и изкривяват резултата.“

Заключението на експерта е, че повторното преброяване на бюлетините е било излишно, с което "по-скоро се имитира дейност, защото трябва по някакъв начин общественото недоволство да бъде туширано. И някой е преценил, че като подаде в Конституционният съд жалба за касиране на 5, 10, 20 секции, това нещо ще се случи. Само, че според мен това е фалшиво отвсякъде.“

Относно сериозното разминаване с 7-10 гласа между това, което е в протокола и в чувала, и това, което е в паметта на машината в проверените секции с машинно гласуване, проф. Калинов все още не е намерил обяснение. "Нещата не стоят добре според мен. Цялото това хабене на ресурс, време, пари, усилия, енергия, според мен е абсолютно безсмислено,“ каза той и допълни, че според него изборният процес у нас се е самоунищожил много отдавна.

"Конституционният съд така или иначе трябва да излезе с решение и ще задължи ЦИК на базата на новите изчисления да преразгледа вече имената на депутатите, които остават и които не остават в Народното събрание. Ако някои партия влиза, съответно да се преразпределят мандатите и т.н., както се е по процедурата в Кодекса. Но ситуацията е такава, че каквото и да реши Конституционния съд, лично аз нямам особена вяра в данните, които ще излязат отново.“