Румен Радев за референдум по темата за присъединяването ни към еврозоната не успя да стигне към разглеждане и гласуване в Народното събрание, но въпреки всичко държавният галва съобщи, че ще сезира Конституционния съд (КС).
Има ли юридически аргументи за това и какви са целите на държавния глава, говори проф. Екатерина Михайлова, преподавател по право.
"Актът на председателя на парламента не подлежи на обжалване. Това не е от тези актове, които подлежат на контрол пред КС. Конституцията изрично е казала, че актове на Народното събрание, акта на председателя на НС, не е акт на парламента, това е разпореждане, което е вътрешно-организационен акт. За неговото нарушение отговорността е политическа, не юридическа", заяви тя.
И уточни, че пред КС могат да бъдат съотнесени актовете на Народното събрание – това са закони, решения, декларации и обръщения.
"Разсъждавайки какво (Радев) има предвид, едно от нещата е да иска тълкуване за правомощията на председателя на НС. Другото е – текстове от самия закон за прякото участие, където е казано, че не подлежат на референдум договорите, които са ратифицирани по международните", каза още пред bTV Михайлова.
"Така че ще трябва да изчакаме и да разберем какво има предвид президентът, когато казва, че ще отнесе въпроса пред КС", допълни тя.
Предложението на президента